Излезе Топ 10 на забранените заглавия в САЩ
Антиутопичният роман на Олдъс Хъксли „Прекрасният нов свят”, някога забранен в Ирландия, отново плаши обществеността. По данни на Американската асоциация на библиотеките той попада в списъка на 10-те опасни книги, които ще бъдат забранени в страната. Романът излиза през 1932 г., а заглавието е заимствано от „Бурята” на Шекспир. Самият Хъксли го определя като антиутопичен и в него разказва за развитието на технологиите през ХХVІ в., за цената на всеобщото щастие. Много критици сравняват романа с този на Оруел „1984”.
„Прекрасният нов свят” заема третото място в класацията, като е изпреварен от „И с Танго стават трима” на Питър Парнел и Джъстин Ричардсън. На второ място е поставена книгата на Шърман Алекси – носител на престижната награда „ПЕН/Фокнър” за 2010 г. „Абсолютно истинският дневник на индианеца по съвместителство”.
Всяка година Американската асоциация на библиотеките излиза с анализ, на базата на който съставя черен списък на нежелателната детска и юношеска литература. Книги, които по някакъв начин проповядват и изобилстват от насилие, расизъм, сексуални практики, оскърбления, са вадени от обществените библиотеки и училищните програми. В този списък е попадала и безспорната класика на Харпър Ли „Да убиеш присмехулник”.
Ето и топ 10 на забранените книги за 2010 г.
1. „И с Танго стават трима” – Питър Парнел и Джъстин Ричардсън
2. „Абсолютно истинският дневник на индианеца по съвместителство” – Шърман Алекси
3. „Прекрасният нов свят” – Олдъс Хъксли
4. „Амфетамин” – Елън Хопкинс
5. „Игри на глада” – Сюзън Колинс
6 .”Пияница” – Наташа Френд
7. „Това, което майка ми не знае” – Соня Соунс
8. „Тотална икономия” – Барбара Еренрайх
9. „Революционни гласове” – под редакцията на Еийми Сони
10. „Здрач” – Стефани Майър
Фото:olvasoterem.com