Начало / България / „Тайните на Томбул джамия” събра академичния елит в „Яйцето”

„Тайните на Томбул джамия” събра академичния елит в „Яйцето”

Книгата на проф. Добрев е провокирала властите в Шумен да запазят за бъдните поколения уникалната находка

Голяма част от академичният елит на СУ „Св. Климент Охридски” се събра в „Яйцето” на Алма матер на 15 март на представянето на книгата на проф. Добрин Добрев „Тайните на Томбул джамия”. Изданието прави паралел между знаците от каменния триптих в мюсюлманския храм в Шумен и културната традиция на тайните общества.

„Интересно и солидно изследване. Сложен културен текст”, заяви Валери Стефанов – литературовед и професор по история на българската литература при откриване на премиерата.

Редакторът на „Тайните на Томбул джамия” проф. Цветан Теофанов не спести комплиментите към книгата: „Тепърва ще откриваме този текст. Османската епоха е твърде сложна и дълга. Дори смяната на термини като робство и иго с присъствие и владичество не променят широките представи за това време. Добрин Добрев отхвърля подобни представи за чуждост и враждебност. Томбул джамия е уникална и универсална в сравнение с други джамии от този период”, Пожелавам успех на автора и на книгата. За мен беше чест да я прочета”, каза видният арабист и ислямовед. Той подчерта връзката на разчетените от автора знаци и на пропорциите на мюсюлманския храм с тези на посветителските общества от миналото и днес.

Известният етнолог-изкуствовед и специалист по османска архитектура проф. Любомир Миков направи изчерпателен анализ на книгата на Добрев глава по глава. Той изнесе допълнителни факти и уточнения от епохата на Османското владичесто. Подчерта, че Печатът на Соломон, който проф.Добрев разчита в книгата, е разпространен символ и обясни идеологическото припокриване на образа на еврейския цар Соломон с османския Сюлейман.”Едва ли някой ще остане безразличен към тази книга. Тя няма заключение – читателят сам ще си направи изводите, но подбужда интерес към семиотиката като наука. Едно сложно съчинение, трудно за писане, с много информация. Необходими са значителни интелектуални сили за написването му. Това е много специфична материя. Значението на тази книга е, че дава много висока оценка на един рядък паметник с историческо значение. Няма изследвания, предхождащи изследванията на този паметник. Силно съм впечатлен от огромния информационен масив”, категоричен беше Миков. Той отбеляза с видимо съжаление, че много студенти не четат, а тази книга би им била от голяма полза.

Добрин Добрев благодари на всички за присъствието. Той отбеляза, че знаците в мюсюлманския храм дават отговор за степента на посветеност на благодетеля на джамията и нейните строители. „Това са знакови послания, свързани и с идеята за самоусъвършенстване на човека”, завърши професорът.
Откритите знаци върху уникалния каменен триптих в Томбул джамия ще бъдат консервирани със специална стъклена преграда, съобщи БНТ. Книгата на проф. Добрев е провокирала властите в Шумен да запазят за бъдните поколения уникалната находка.

Прочетете още

249154_b

Топ 10 на „Хеликон” за най-продавани книги (31 март – 6 април март)

ХУДОЖЕСТВЕНА ЛИТЕРАТУРА 1. Пряка заплаха от Дейвид Балдачи 2. Приятелят от Фрида Макфадън 3. Огледалото − …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...