Начало / България / Фасадата на Вазовия дом ще бъде готова до 9 юли

Фасадата на Вазовия дом ще бъде готова до 9 юли

До 9 юли, когато ще отбележим 165-годишнината от рождението на Иван Вазов, ще бъде завършено обновяването на фасадата на Къща музей „Иван Вазов“ в София.

Сградата е построена през далечната 1895 г. върху наследствено място и с голям заем от 30 000 златни лева. В нея писателят живее най-дълго време, до смъртта си през 1921 година. Още приживе обаче най-естествено Вазовата къща се превръща в средоточие на обществена енергия, в културно средище – скъп и чест гост тук е проф. Иван Шишманов, един от инициаторите за превръщането й в музей, припомня БГНЕС. Пет години след смъртта на поета, на 28 ноември 1926 година, тя отваря врати като първия български литературен музей. В продължение на 20 години негов уредник е Елин Пелин.

За последен път фасадата на музея е обновявана в началото на 90-те години по проекта „Красива България“. Красимира Вълова и ръководената от нея агенция „ЮПИ-БГ“, осигурява средствата за ремонта, построяването на скелето, и уникалната защитна мрежа със снимка и стихове на Иван Вазов. Всекидневни конкретни усилия за успеха и прецизното изпълнение на обновлението полагат и служителите от „Реставрация“ ЕАД към МК инж. Лиляна Петрова, инж. Божидар Дончев и инж. Ангел Митев.

Къщата на националния ни писател Иван Вазов винаги е била своеобразно поклонническо място. В спомените си писателят Стилиян Чилингиров разказва, че след 1916 г. сред учениците, които посещавали за първи път столицата, било мода да позвънят на вратата на Вазовия дом и да зърнат, макар и за миг, отблизо или отдалеч, своя любим поет. Иван Вазов още приживе се превръща в обществен мит, духовна институция, паметник на високата словесност, съизмерим единствено с могъщото, средищно и неотместимо присъствие на Балкана в географския пейзаж на България.

 „Музеят на националния ни класик е съдбовно място, защото пази и паметта за огромната народна енергия. Тук се спира шествието на запасните и действащи офицери, понесло огромната скръб от подписването на Ньойския договор, за да намери утеха в думите на своя национален поет. Тук през 1920 г. в продължение на четири часа под балкона на Вазов преминава всенародна манифестация, за да го поздрави за юбилея му, и в безброя на това изумително множеството са и престарелите опълченци от шипченските боеве, завинаги запомнени в могъщото слово на поета. Тъкмо тази скромна, но достолепна къща в сърцето на българската столица показва, че сме истински европейци. Съхранили сме през всички исторически и идеологически превратности дома на голямото и същностно национално Слово, дома на Вазов, първосъздателя на националния ни космос. Благодарна съм на всички щедри и добронамерени усилия, които ще превърнат музея в сияйно място и отвън“, казва главният уредник на музея, известната ни поетеса и писателка Мирела Иванова.

Честването на 165-годишнината от рождението на Патриарха на българската литература Иван Вазов в национален мащаб започна още през февруари т.г. с впечатляващата изложба „Обичаният Вазов“ в Галерия „Средец“ на Министерството на културата.

Прочетете още

24830_b

Секси трилър за отмъщението от Камила Лекберг

Историята е тъмна, но също така и романтична „Бронзови мечти“ слага край на една трилогия, …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...