Начало / Свят / Четене или затвор

Четене или затвор

„Да убиеш присмехулник” на Харпър Лий превъзпитава закоравели престъпници

В щата Тексас, САЩ, част от нарушители на закона не влизат в затвора, а посещават курсове за четене на класическа литература. От 597 осъдени, посещавали литературните семинари между 1997 и 2008 г., само 36 са се провинили отново и са били изпратени в затвора.
Идеята е на Робърт Уокслър, професор по английски език в университета в Масачузетс, който успял да убеди свой приятел съдия да приложи литературната си програма върху 8 осъдени. В Обединеното кралства умуват дали тези мерки ще могат за заработят и при тях, съобщава местната преса.

Тексас е известен с високата си престъпност, както и с големия брой на изпратените зад решетките престъпници, като смъртното наказание продължава да се изпълнява. Затова е изненадващо, че именно там затворническите властти са прегърнали тази нестандартна алтернатива .
Мичъл Рауз, осъден за разпространение на наркотици и наказан с шестседмично четене на книги, споделя: „Начинът ми на мислене за смисъла на живота се промени и аз вярвам вече в моя потенциал”. Той е един от хилядите престъпници, които изтърпяват алтернативата на лишаването от свобода – рехабилитационната програма „Промени живота си с четене”. Тя се прилага вече и в Аризона, Ню Йорк и др.
Когато нарушителите на реда в рамките на една година имат повторни престъпления – като въоръжен грабеж, нападения и търговия с наркотици, те се наказват и с обсъждане и анализиране на литературната класика. „Да убиеш присмехулник” на Харпър Лий, „За мишките и хората” на Джон Стайнбек , „Старецът и морето” на Ърнест Хемингуей са творбите, които задължително се използват за терапия. Древногръцките философи Сократ и Платон също се използват като средство за превъзпитание. Според американските експерти основателят на английския позитивизъм Джон Стюърт Мил и знаменитият му труд „За свободата” са абсолютно задължителни за престъпниците . Принципът на Мил – че всеки отделен човек има правото да прави каквото иска, ако неговите действия не вредят на други, е основополагащ в тази високохуманна инициатива на американското правосъдие.
Лекциите обикновено се водят от известни хонорувани университетски преподаватели. Групите са от по 30 осъдени на четене, а на литературните дискусии присъстват съдия и полицейски офицер. Всички в тази общност се държат като равни и са длъжни да участват в беседите. В Обединеното кралство активно се обсъжда да се въведат и при тях т.нар. „интелигентни присъди”.

Прочетете още

April, knihy, deodorant

Пуснаха дезодорант с аромат на бестселър

Подходящ е за автори и читатели Новият продукт обещава да превърне всеки, който го използва, …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...