Начало / Критика / Преяждане с книги

Преяждане с книги

Възможно ли е да има преяждане с книги? Днес в издателския бизнес се случва точно това, пише за Би Би Си журналистката Дженифър Армстронг. Успешните поредици и трилогии от последните години създадоха условия за възникването на този феномен. Днес издателите публикуват рекорден брой продължения за рекордно кратко време.

В големите издателства не работят случайни хора. Те виждат тенденциите, когато такива се появят. Читателите буквално изгълтаха отделните части на тийнейджърските антиутопии „Игрите на глада“ и „Дивергенти“, макар да имаше година между отделните части. Същото се случи и с „Петдесет нюанса сиво“ и „Кросфайър“. Еротичните романи на Е Л Джеймс излязоха с пауза от едва 6 месеца.

Издателите бързат да извлекат максимума от даден тренд. Изключение прави Джордж Р. Р. Мартин със своята епична фентъзи сага „Песен за огън и лед“, отделните части от която излизат през няколко години. За щастие на феновете там има телевизионен сериал, който ги „захранва“. Дали обаче може да се постигне същия ефект с „Петдесет нюанса сиво“?

Едва ли. Желязото се кове, докато е горещо. По-добре за издателите е да „бълват“ колкото се може книги за еротика и садо мазо, докато темата е актуална. Защото това няма да продължи дълго. Същото важи и за тийн феномените. В един момент публиката ще надживее историите и ще продължи напред с различни четива.

Особеността на подобни трендове е, че любимите герои завладяват читателя и той иска да продължи да чете за техните перипетии. Качеството остава на заден план. Армстронг дава пример със себе си и книгите на Хелън Филдинг за Бриджет Джоунс. След като прочела „Дневникът на Бриджет Джоунс“ през 2000 г., тя веднага искала да прочете и „Бриджет Джоунс на ръба на разума“. Журналистката признава, че не се е интересувала дали втората книга ще е също толкова добра, стига да продължи да й прави компания симпатичната Бриджет.

Прекаляването, както при хранене и пиене, така и при четене, често има негативен ефект. Читателят е преминал толкова бързо през историята, че не помни важни елементи от нея. Но пък се е забавлявал. В случая не става дума за висока художествена литература.

Преяждането с книги е полезно за всички страни – автори, издатели, книготърговци и потребители. Магията при книгите обаче е, че при преяждане с тях изобщо не съществуват здравословните проблеми, както когато става въпрос за храни и напитки.

 

Прочетете още

warren-buffet-rotasini-degistiriyor-apple-hisselerini-satti-nakitte-kaldi-65iq

Уорън Бъфет отговоря на високите мита със стих от Ръдиард Киплинг

Инвеститорът е известен с любовта си към книгите Сривът на пазарите, след като президентът Тръмп …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...