Начало / Любопитно / 9 класики в магическия реализъм

9 класики в магическия реализъм

Сайтът huffingtonpost.com ни представя 9 класически творби, представители на един от най-любопитните жанрове в литературата – магически реализъм. Ето ги и тях:

„Сто години самота” от Габриел Гарсия Маркес. Една от знаковите творби на този жанр. Проследява съдбата на 6 поколения на едно семейство във фиктивно колумбийско селище, но в същото време е алегория на историята на Южна Америка. Книга за любов, война, видения, духове и тайни пророчества.

„Вавилонската библиотека” от Хохре Луис Борхес. Красива философска творба за измислена библиотека, която съдържа не само всяка книга, която може да се прочете, но и тези, които не могат да се четат. Авторът разсъждава за различните интерпретации на нечетивното и как то рефлектира в представите на различните хора.

„The Baron in the Trees” от Итало Калвино. Един барон решава да напусне охолния живот, за да заживее на дърветата. Той се качва на един дъб и решава да не слезе от него до смъртта си. Една от ранните творби на Калвино, но и една от най-силно въздействащите.

„White Teeth” от Зейди Смит. История за 3 семейства, които живеят в Лондон. Действието се развива между 1975 и 1992 г. Съдбите на героите се преплитат и впоследствие се случват много луди обрати. Изключителен литературен дебют за Смит – тя е на 25 години, когато произведението излиза.

„Тенекиеният барабан” от Гюнтер Грас. Оскар Мацерат се ражда с напълно развит ум. Когато навършва 3 години, пада и спира да расте. Грас решава да разкаже историята от перспективата на едно странно, но невероятно мъдро дете. Книгата преплита в себе си красив наратив и мотиви за един от най-мрачните периоди от германската история.

„Брулени хълмове” от Емили Бронте. Когато е публикувана, творбата предизвиква шок у читателите и литературната общност. Де факто, това е една от книгите пионери в магическия реализъм. По време на Викторианската епоха, творбата не е оценена в пълна степен, но днес е един от стълбовете в английската литература.

„Песента на Соломон” от Тони Морисън. Една от най-важните книги в творчеството на Морисън, която е носителка на Нобелова награда за литература. История не толкова за магия, колкото за вяра, любов, страх и човешката природа изобщо.

„Орландо” от Вирджиния Улф. Разказва за млад благородник, на име Орландо. Той тръгва на дълго пътешествие към Константинопол. След дълъг сън, Орландо се буди като жена и се връща в Англия. Тя се лута между различни исторически епохи, като накрая се озовава във Викторианска Англия. Главни мотиви са пол, любов, сексуална идентичност и изкуство.

„Среднощни деца” от Салман Рушди. Главният герой е роден в Деня на независимостта на Индия, точно в полунощ. Неговата индивидуална история е вклинена в историята на Индия. Читателят проследява пътя му през най-невралгичните моменти от историята на страната, като достига до наши дни, точно преди публикуването на самата книга.

Прочетете още

171465_b

Топ 10 на „Ню Йорк Таймс” за най-продаваните книги в САЩ

Бестселър листата на „Ню Йорк Таймс” е една от най-авторитетните в света. Класацията беше обновена …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...