Невъзможната за категоризиране американка Лидия Дейвис, известна със суперкъсите си разкази, е носител на „Ман Букър Интернешънъл”, съобщи „Гардиън“. Тя взе приза в конкуренция с 9 писатели.
Дейвис ще получи 60 хил. паунда за успехите си в белетристиката. Журито я определя като иновативна и влиятелна, а името й миналата година влезе в списъка, изготвен от сайта flavorwire.com, на десетте съвременни писатели, които ще се четат и след 100 години.
„Честно казано съм малко шокирана, тъй като не очаквах, че ще победя. Причината е, че не съм много известна писателка и затова бях радостна, дори когато влезнах в списъка на финалистите.Победата е много приятно събитие, но е като сняг, посипал се на главата ти: дори не знам какво ще правя с паричната награда.Впрочем, ако трябва да говоря сериозно, това, безспорно, е огромна чест. Не всеки има шанс да стане лауреат на толкова престижна награда. Именно затова бих искала да изразя благодарността си към членовете на журито и към всички, които са свързани с церемонията“, заявява Дейвис.
Лидия Дейвис е третата американка, след Филип Рот през 2011 г. и Алис Мънроу от Канада през 2009 г., с „Букър“. Нейният кратък и ясен стил рядко й позволява да пише по-дълги истории от 2-3 странички. Издала е 6 колекции с разкази, както и романа „Краят на историята“. Минимализмът е характерна черта в творчеството й, а някои нейни произведения са съставени само от едно изречение.
За разлика от наградата „Ман Букър“, международната награда е учредена през 2005 г. Връчва се по един път на две години. Наградата се присъжда както на англоезични писатели, така и на автори, чиито произведения са превеждани на английски език. „Ман Букър Интернешънъл” не се присъжда за конкретно произведение, написано през определен период от време, а за „творческа активност, развитие и принос в световната художествена литература“.
Свързани заглавия
Руснак и китаец сред номинираните за „Man Booker International Prize”
10 писатели, които ще се четат и след 100 години