Начало / Интервюта / Илия Троянов: В България мафията е държавата и обратното

Илия Троянов: В България мафията е държавата и обратното

Германският писател от български произход Илия Троянов даде интервю за Deutschlandradio в сряда, в което коментира политическата и икономическата криза и ескалацията на протестите в България. Препечатваме го със съкращения.
Троянов е роден в  София през 1965 г. През 1971 г. семейството му бяга през Югославия и Италия в Германия. На следващата година се премества в Кения. До 1984 г. живее в Найроби. Троянов следва право и етнология в Мюнхен, но прекъсва и създава издателство “Кирил и Методий” през 1989 г., а след това и издателство “Марино”. По-късно живее в Мумбай, Кейп таун, Майнц и Виена. Романът му “Светът е голям и спасение дебне отвсякъде” (1996) го прославя като писател. Носител е на множество литературни награди за книгите си “Кучешки времена” и “Събирачът на светове”. През лятото в Германия ще излезе новата му книга, посветена на България.
––––––––-

Миналото лято пътувахте до родината си, как беше, имаше ли признаци за това, което сега избухна?
–    От 1989 г. изживявам едно и също, когато се връщам в България: перманентна криза. Тя е главната причина, и по-точно несъстоялият се прочит на комунистическото минало. Той доведе до концентрация на власт в ръцете на олигархията и на мафиотски структури, които произлязоха от бившите комунистически елити.
Това докара държавата до една примитивна плутокрация и принуди всички, които могат, да избягат от държавата, която се стопи от 9 на малко над 6 милиона души. Това, което виждаме днес, е последната точка на отчаянието.
България е изключително бедна, особено в провинцията. Тази бедност напомня на Африка и Индия. Страната опустя, има цели области необитаеми, има села с по три възрастни жени – като в мрачен филм.

Преди няколко години написахте статия за мафиотските структури в България. Споменахте и господството на ДПС в регионите с турско малцинство. Как изглежда ситуацията сега?
–    В момента демонстрантите в България настояват за повече държава. Това е така, защото те не правят разлика между държава и мафия. Става дума за това, че в България мафията не се състои от престъпни групировки, които водят битки ту с държавната админтистрация, ту помежду си, както е в другите страни. В България мафията е държавата и обратното – имаме пълно срастване между двете. Затова във всеки сектор на икономиката има господство на малка група хора – с различни средства и с манипулации, стигащи до насилие. Законите се правят за тях.
В България няма правова държава, хората нямат защита. Когато ги питам защо не се оплачат в съда, повечето се усмихват, тъй като съдебната система е корумпирана, а медиите, с някои малки изключения, също участват в схемата.
За тази безизходица голяма вина носи Европейският съюз, защото прие България за член без да е изпълнила условията за това. И сега си затваря едното, а често и двете очи.

Защо ЕС “изпусна” България?
–    В неофициален разговор преди време бившият германски външен министър Щайнмайер ми каза, че са мислели, че е по-добре България и Румъния да бъдат приети, за да може по-добре да им се влияе. Това обаче е пълна илюзия, както се видя.
Не трябва да се забравя, че мафиотските структури са здраво свързани с руската мафия, както и с международната престъпност. Така че това не е чисто български проблем.

Миналата седмица премиерът Бойко Борисов подаде оставка, вероятно след като е станал милионер за почти 4-годишното си управление. Ако е така, това означава, че корупцията и мафиотските структури са се просмукали до върха на държавата?
–    Да, разбира се. Борисов е бившият бодигард на комунистическия диктатор Тодор Живков. Получил е висшето си образование в академията на бившата Държавна сигурност – както и повечето хора, които са във властта. Освен това голяма част от олигарсите финансират сегашния протест на хората. Едно и също се повтаря от 1989 г. насам – мафиотските структури винаги се смесват с протестите, за да ги контролират. Например извънпарламентарната група “Сила”, която се финансира от най-големите олигарси.
Оставката на правителството, мисля, не се дължи толкова на протестите, а е стратегия, която да прати протестите в нищото. Те вече нямат противник, защото не са толкова радикални, за да постигнат разбиването на олигархичните структури. Всичко ще приключи с предаването на чуждестранните монополни концерни на националните монополи.

Премиерът Борисов обвини лидера на ДПС, че е поръчал атентат срещу него. Обвиниха го, че иска да подпали етнически конфликт. Има ли такъв в България?
–    Етническият конфликт е един комичен инструмент, който беше създаден, за да бъде използван при нужда. Бях в Родопите, видях хора, които съжителстват мирно. Ролята на ДПС е на клиентелистка партия, която обслужва част от елита.  Тя няма нищо общо с етносите. В България обаче се надига националистическо движение с дясноекстремистката партия “Атака”, която провокира етнически конфликти. Те обслужват футболните агитки и други, които миналата година пребиха молещи се в джамията мюсюлмани.

Книги от Илия Троянов тук

Прочетете още

171465_b

Топ 10 на „Ню Йорк Таймс” за най-продаваните книги в САЩ

Бестселър листата на „Ню Йорк Таймс” е една от най-авторитетните в света. Класацията беше обновена …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...