Начало / Автори / Кафка – всичко и нищо

Кафка – всичко и нищо

На 3 юли в далечната 1883 в Прага се ражда Франц Кафка. Умира на 41 години, на 3 юни 1924 г.

 

Интересно защо харесвам много Кафка, но той не е в първата петица на любимите ми автори. Вероятно защото съм с „класическа“ нагласа към изкуството и правя, може би неволно, само някои изключения, в това число за литература. А Кафка се родее, мисля, със сюрреалистите, защото това е човекът с необичайното въображение, авторът, успял да слее сън и действителност, реални и онирични преживявания.

Интересно е например, че Кафка, на едва 22 годишна възраст, решава да напише първият си роман „Америка“, като пренася действието в този континент, който никога не е виждал и на когото никога не е стъпвал. Познава страната само от разни второразредни книжки, умишлено използва клишета и пише романа без никакви опити да научи нещо повече за тази страна. Поради една проста причина: Кафка не иска да създаде реалистична творба, не желае да даде живот на сериозно произведение. В това се състои един от елементите на чувството за хумор у Кафка, чувство, което се развива в цялото му творчество и ни представя една необятна вселена от разнородни усещания и чувства – пресилени, неуместни, неразбираеми, ненавременни, неосъзнати, а понякога дори необяснимо отсъстващи.

За Кафка творчеството е „форма на молитва“, метафизичен експеримент за улавяне на неясни видения, едновременно забранен и необходим, но при всички случаи безнадежден опит чрез силата на словото да се обхване мистерията на съществуването. Сам Кафка сравнява себе си с ловеца Гракх от едноименния си разказ – Харон го е пуснал по погрешка сред живите и той постоянно снове на границата между живота и смъртта. За него творчеството не е просто създаване на произведения, а преди всичко състояние на духа, напрегнатост на възприятията, вътрешна нагласа към света, начин на живот. Кафка казва: „Аз съм писател дори когато не пиша.“

Струва ми се много удачно попадението на Камю, по отношение на един от романите му : „Процесът” е съдба и величието на тази книга е в това, че предлага всичко и не утвърждава нищо.

Смятам, че това важи в пълна сила за цялото творчество на Кафка.

Прочетете още

224258_b

Топ 10 на „Хеликон” за най-продавани книги (21 април – 27 април)

ХУДОЖЕСТВЕНА ЛИТЕРАТУРА 1. Майките от Теодора Димова 2. Колежката от Фрида Макфадън 3. Приятелят от …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...