Начало / Откъси / Голда Меир пред Ориана Фалачи: „За нас всяка човешка смърт е трагедия”

Голда Меир пред Ориана Фалачи: „За нас всяка човешка смърт е трагедия”

Думи на израелския държавник отпреди половин век

GOLDA MEIRSON SPEAKING AT THE "HISTADRUT" HEADQUARTERS IN TEL AVIV. âåìãä îàéøñåï ðåùàú ãáøéí ááéú ääñúãøåú áúì àáéá.

„Ако се родиш жена“ събира по страниците си едни от най-значимите статии и интервюта на италианската журналистка и писателка Ориана Фалачи. Основната тема е за това какво е да си жена през 20. век, но в отговорите на събеседниците на Фалачи почти навсякъде прозират и големите събития, големите конфликти и теми на столетието. Самите разговори са проведени между 1955-а и 1974 година. Сред събеседниците на Фалачи са например Коко Шанел, Индира Ганди, но също и Голда Меир – първата жена министър-председател на Израел в периода от 1969-а до 1974 година.

Точно Меир изнася на своите плещи и т. нар. Октомврийска война от 1973-а, в която Израел е атакуван едновременно от Египет и Сирия. Началото на военните действия е на Йом Кипур – денят за опрощаване на греховете според еврейския календар. Краят им три седмици по-късно носи много смърт и още разделение.

Точно след половин век сме свидетели сякаш на повторение от онази епоха – затова и думите, казани от Голда Меир пред Ориана Фалачи, са толкова живи

Golda

– Госпожо Меир, но кога ще настъпи мир в Близкия изток? Ще станем ли свидетели на този мир в течение на нашия живот?

– Вие да, мисля. Може би… Аз със сигурност не. Аз мисля, че войната в Близкия изток ще продължи още дълги, дълги години. И ще ви кажа защо. Заради безразличието, с което арабските лидери изпращат на смърт своите хора, заради незачитането на човешкия живот, заради неспособността на арабските народи да се опълчат и да кажат „Стига!“. Спомняте ли си, когато Хрушчов разобличи престъпленията на Сталин по време на ХХ конгрес на комунистите? Откъм дъното на залата се извиси глас и каза: „Другарю Хрушчов, а ти къде беше?“. Хрушчов огледа внимателно в търсене на някое лице, не го намери и попита: „Кой се обади?“. Никой не отговори. „Кой се обади?“ – попита отново Хрушчов. И отново никакъв отговор. Тогава Хрушчов възкликна: „Другарю, бях там, където си ти сега.“ Е, арабският народ е точно там, където е бил Хрушчов, където е бил онзи, който го е упреквал, без да има смелост да покаже лицето си. До мир с арабите би могло да се стигне само ако те претърпят някаква еволюция, включваща демокрацията. Но откъдето и да ги погледна, не виждам и помен от демокрация. Виждам само диктаторски режими. А един диктатор не трябва да дава отчет на народа си защо не му е подсигурил мир. Не трябва да се отчита и за мъртвите. … Ние обаче…

– Вие обаче?…

– Погледнете тези пет тома. Съдържат снимката и биографията на всеки войник, мъж или жена, загинали във война. За нас всяка човешка смърт е трагедия. Ние не обичаме войните дори и когато побеждаваме в тях. След последната по нашите улици нямаше радост. Нямаше танци, песни, нито празнуване. И трябваше да видите нашите войници, завръщащи се след победата. Всеки от тях беше олицетворение на тъгата. Не само защото бяха видели да умират техните братя, но защото е трябвало да убиват своите врагове. Много от тях се затваряха в стаите си и не говореха с никого. Или пък отваряха уста, за да повтарят като в припев: „Трябваше да стрелям. Убивах.“ Точно обратното на арабите. След войната предложихме на египтяните размяна на военнопленници. Седемдесет от техните срещу десет наши. Отговориха: „Но вашите са кадрови войници, а нашите фелахи! Невъзможно.“ Фелахи, селяни. Боя се…“

Из „Ако се родиш жена“ в превод на Иво Йонков
Снимки от „Уикипедия“

Прочетете още

rpt

Кирил Маричков: 10 цитата от автобиографията на легендата

Музикантът мечтаеше и за нейно продължение „На прага на времето“ излезе миналата пролет – сега …