Начало / Читатели / Старите навици оживяват с хубаво четиво

Старите навици оживяват с хубаво четиво

Книгата може да замести някогашните картички

background-3138516_1920

Поздравите от морето – или някое друго тихо и спокойно място, бяха задължителни в пределектронната епоха. Обикновено текстът се изчерпваше с две изречения – поздрави от нас, прекарваме си чудесно. Често пък самите картички стигаха по предназначение едва след завръщането от почивка на изпратилите ги. Но от днешна гледна точка и в това се крие някакво очарование!

Съвременните методи на общуване включват стотици снимки, споделени в социалните мрежи. И на най-добрите ни приятели да са, по-често просто ги харесваме механично, без дори да отворим виртуалното албумче… после броим колко души пък са видели нашите.

Атмосферата на епистоларното общуване – бавно и задълбочено, е останала днес само в книгите. Затова и се заравяме в няколко такива

9d7e8dfa2fcf68a53d7d8e81e9b48138

От морето може да изпратим и… бутилка

Толкова романтично си общуват например героите на Никълъс Спаркс. Непознат на име Гарет изпраща… писмо в бутилка до своята Катрин. А когато то стига до Тереза, сме на прага на най-романтичното изживяване изобщо. Действието в книгата се разиграва в средата на 90-те години на миналия век – в американския Уилмингтън. През 1999-а Кевин Костнър създава и филм, базиран на „Писмо в бутилка”.

Писмата са се записали в историята на световната литература

Много класици изграждат на тяхна основа най-запомнящите се свои книги. Като пример може да посегнем към „Писмо от една непозната” – на Стефан Цвайг. Споделените в пощенски плик истории притежават необичайна сила. Точно тези са създадени в епоха, когато жената е имала нужда да утвърди себе си. По елегантен начин Цвайг демонстрира силата ѝ.

Писмата може да са стилни и смешни

Какво ще кажете вместо признание в любов например да описват приключенията на домашните ни любимци. Такава е идеята на Шон Ъшър, който събира на едно място по-необичайното, което известните са споделяли – какво е то, личи и по заглавието на неговата „Бележити писма за котки”. Книгата е чудесна за лятната ваканция… ще ви се прииска да напишете някой ред и на своята!

И горчивите откровения се запазват завинаги

С тях е изпълнена „Роден съм да живея в самота” на Франц Кафка. Забележителната книга разкрива характера на писателя и всекидневната болка, с която живее. Наистина дъхът ни спира от това колко деликатна е човешката душа… „Понякога не разбирам как хората са открили понятието „радост”, пише писателят в едно от писмата си. Истината е, че никой не би искал да получи такова писмо от свой познат или скъп приятел – пък и в наше време изразяването на тъга или отчаяние се приема съвсем превратно!

Епистоларният жанр е на векове

Сред най-ярките му образци е книга от началото на летоброенето. Става дума за писмата, които Сенека отправя до Луцилий – оформени в стойностно томче, което носи заглавието „Нравствени писма до Луцилий”. Създадени са през 63-64 г. от нашата ера. Чрез писмата Сенека разкрива и устоите на стоицизма като философска школа. Може да се каже, че са и равносметката на самия Сенека за живота – пише ги през последните си три години. През вековете повлияват мнозина, например един Монтен.

pisma

Написаното остава – стига да е искрено и да е открило своя получател. Всъщност и с книгите е точно така. Затова с тяхна помощ написахме сега и писмото на лятото.

Още истории с писма

Книгите избра Краси Проданов
Снимки: S. Hermann & F. Richter, Xavier Turpain и B C за Pixabay

Прочетете още

490158109_1078183244330482_3352604128643572684_n

Топ книгата: Дейвид Балдачи все така е безпощадно добър

Новият му трилър за пореден път спечели читателите „Пряка заплаха“ е нова, разтърсваща история с …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...