Ще се ползва от незрящи деца и възрастни
Четирима тийнейджъри от Търговище получиха наградата „Смело сърце“ в годишните номинации на Федерация „Български пациентски форум„, които се провеждат в памет на журналистката Даниела Сеизова. Призът им бе връчен за аудиокнига, която записаха и предоставиха за ползване от незрящи деца и възрастни.
Учениците създадоха своята аудиокнига по „Пет приказки“ на Валери Петров, след което го предоставиха на кампанията „Подари ми история“. За доброто си дело Асен Чакъров, Ивайла Александрова, Елис Алиева и Мервин Ъшък получиха наградата „Смело сърце“. Самата церемония по награждаването се проведе в София.
Номинацията, както и наградата, били изненада за децата и преподавателя им Анета Милева, сподели лично тя пред Лира.бг.
„Напълно бяхме забравили за кампанията, която всъщност реализирахме през месец май тази година. Тогава изпратихме записите на организатора – журналиста Александър Великов, и с това се приключи. Дори не знаех, че сме номинирани за наградите на Българския пациентски форум, докато в един от последните дни на ноември не ми се обадиха по телефона с покана да присъстваме на церемонията в София.
Когато записвахме аудиокнигата, в никакъв случай пред нас не е стояла мисълта, че ще получим някаква награда, че ще имаме облаги, че ще ни благодарят. Но на практика бяхме засипани от писма с благодарности от незрящи хора. Сега получихме и това отличие… Мисля, че е много мило, много вдъхновяващо, а още по-хубавото е, че децата оцениха впоследствие какво добро дело са направили.
Много е важно да кажа, че тази награда е за четиримата шестокласници по онова време, вече ученици в седми клас, Елис, Мервин, Асен и Ивайла, но отличието не би било възможна без подкрепата на колегите от онлайн радио Търговище, които предоставиха напълно безплатно звукозаписното си студио, обработиха записите. Това не би се случило и без книжаря в Хеликон Търговище Борислав Курдов, който ни даде идеята, разказа ни за кампанията и вдъхнови мен и децата да го направим. Помогна и ръководството на училището в лицето на Севдалина Зафирова, която на драго сърце даде съгласие и ни подкрепяше в инициативата.“
Това е пример как нищо на този свят не се случва само за себе си. Винаги участват много хора, с много добра енергия и резултатите са налице.
Анета Милева уведомила децата за наградата по телефона, „тъй като нямах търпение да се прибера и лично да им покажа плакета с грамотата“. Две от момичетата се просълзили, защото наистина моментът бил много силен и вълнуващ за тях. „Асен се беше информирал предварително, той е много комуникативен млад човек, проследил е онлайн тегленето на наградите и още преди да му се обадя, знаеше че именно те са получили наградата „Смело сърце” – каза още Анета Милева. – Удоволствие е да работя с ученици, за мен е много важно, освен да им преподавам литература и български език, да ги науча да бъдат толерантни към различията на другите, да ги науча на доброта, на споделяне, на приятелство. Защо така ние ще възпитаме едни бъдещи човеци“.