Нашата работилница за майсторско писане ви предлага сега няколко идеи – еднакво подходящи, ако искате да се посветите на блогърство, или пък просто да създавате хубаво съдържание във фейсбук
Да пишеш добре е въпрос първо на талант. Думите обаче са като музиката – ако човек напипа мелодията, може спокойно да се понесе върху ѝ… Точно в това се опитваме да ви помогнем и ние!
Разбира се, този път е дълъг, но ето няколко съвета, които ще ви помогнат да видите процеса отвътре навън. Ако поработите по детайлите, резултат ще има. Сигурни сме в това!
1. Клишетата са най-досадното – те са в състояние да убият и хубав текст. Избягвайте ги както дявол кръста
2. Винаги опитвайте да бъдете конкретни. Това привлича вниманието…
3. Правилната пунктуация е от изключително значение… Поставените къде ли не точки, запетаи и удивителни знаци могат да разстроят до непоносимост написаното от вас.
4. Чуждиците понякога са много фън, но ролята им е двояка… Ако изкажете нещо с български думи, то ще придобие много по-дълбоко и хармонично звучене.
5. Патосът е почти като клишетата… Особено пък на патриотична тема! Казано с прости думи, и най-съкровеното се сдобива с енергия. Опитайте!
6. Многословността отблъсква. Майсторите по това си личат – създават с няколко думи цялостни картини.
7. Избягвайте и повторенията. Повторенията дразнят. Ако повторите повторение, текстът само губи. Повтор…
8. Нужни ли са ви наистина риторични въпроси?
9. Прекалената емоционалност в текста на пръв поглед печели гледания, харесвания и какво ли още не. Но сдържаността е по-силна. Тя създава платформата, върху която да развивате идеите си дългосрочно.
10. Изглежда логично, но нека го напишем… Всеки текст иска внимателна редакция. Спонтанността да напишете и „пуснете“ нещо често води до резултат с твърде съмнителни последствия. Пък и най-добрият редактор сте си самите вие!
Езикът е съкровище! Използвайте го по предназначение
Няколко идеи как да пишем от Краси Проданов
„но ролята им е двуяка…“ – правилната форма е „двояка“