Красимир ПРОДАНОВ, радио Хеликон
Храната служи за визитка
Попитали един словашки актьор, при това от известните, защо толкова талантлив човек като него се появява така рядко на телевизионния екран. А той отвърнал простичко: „Невием варит!” С други думи, не зная да готвя…
Но и преди столетия нещата са били същите. Представете си например една Мария-Антоанета с нейната реплика за хляба и пастите – какво друго е това, ако не чиста доза гурме култура! Точно французин е и авторът на първата кулинарна книга в света – в нея има и хляб, и пасти, пък и съвети да се държим добре на масата. Съвети за това колко важна е храната в общуването помежду ни. Например този: „Ядене без сирене е като жена с едно око…”
Автор на първата кулинарна книга е Жан Антелм Брия-Саварен
Най-странното е, че по професия той е съдия. Да, издавал е присъди, включително и кулинарни – така се е наредил животът му. „Психология на вкуса”, в която описва любовта си към храната и възгледите за това как да ядем, излиза през 1825 г. Тогава съдията бил на 70. За съжаление, след няколко месеца починал.
Наред с правото, Брия-Саварен учи още химия и фармацевтика. Става съдия, но през 1792 г. е принуден да емигрира заради Френската революция. Става бежанец, така да се каже… Бяга в Швейцария, а оттам и зад Голямата локва. Прекарва пет години в Съединените Щати, където преподава френски. И се връща в родината си, за да остане съдия до края на земния си път. Съдия и кулинар.
„Психология на вкуса” е делото на живота му
Ето една от сентенциите, които включва в нея: „Който преяжда и препива, не умее нито да яде, нито да пие.”
Въпреки че е призната за първата в света кулинарна книга, тя не съдържа рецепти! Изпълнена е с размисли, наблюдения и анекдоти. Днес се смята за част от класиката на френската литература. Още я издават и преиздават, включително и на много чужди езици. В чест на Саварен и книгата му назовават едно сирене – Брия-Саварен, също и улица в Париж носи неговото име, както и много ресторанти.
Две глави посвещава на преяждането
Пълното заглавие на книгата е „Физиология на вкуса или размишления върху трансценденталната гастрономия”. Общо 30 глави има творбата на съдията, като цели две са посветени на преяждането, което Брия-Саварен осмива. Отделя доста място за идеи как да го предотвратим – изглежда, че е било често срещано явление в кръговете, в които се е движил. Най-предпочитаните храни в Париж по онова време, в началото на деветнайсети век, били хлябът, оризът, макароните и картофите. Според специалиста по съдебно право обаче точно от тях зависело дали ще надебелееш. Така че може да признаем французина и за първия диетолог в по-новата история. За враг на тънката талия той обявил нишестето и брашното. Ето, и в наше време продължаваме да се борим с глутена и пшеничните продукти…
Още бисери от Брия-Саварен
„Кажи ми какво ядеш, за да ти кажа какъв си” – тази прочута мисъл е именно негова. Също и: „По-важно за щастието ни е да открием ново ястие, отколкото нова планета в Космоса.” Кой може да му противоречи?
И още нещо много добро: „Съдбата на нациите зависи от начина, по който се хранят.”
Брия-Саварен има много последователи – достатъчно е да погледнем към книгите с рецепти в „Хеликон”. Остава да изберете с наслада своята. Без да забравяме най-важното, Саварен го е казал много добре: „Животните плюскат, човекът яде, само образованият обаче се храни…”
Добър апетит!