Начало / Свят / Публикуваха дневника на Че Гевара в Хавана

Публикуваха дневника на Че Гевара в Хавана

Австралийска фирма стои зад изданието

В Куба е публикуван дневникът, който известният революционер комунист Ернесто Че Гевара си е водил по време на партизанската кампания, извела Фидел Кастро на власт през 1959 г., предадоха световните медии. „Дневник на войника” е публикуван от австралийската фирма „Оушън Прес/Оушън Сур”, а е редактирана от Центъра за изследвания за Че Гевара, оглавяван от неговата вдовица Алейда Марч.

Роден в Росарио, Аржентина, на 14 юни 1928 година, Че Гевара среща Фидел Кастро в Мексико Сити през 1956 г. Двамата тръгват на поход за свалянето на диктатурата на Батиста, чийто кървав режим властва над Куба две десетилетия.

По време на кампания в Сиера Маестра Че е провъзгласен за „команданте” от Кастро. Записки от въпросната партизанска акция са публикувани под заглавие „Епизоди от кубинската революционна война”.

Ернесто Че Гевара е заловен от военните на Боливия по време на акция в страната. Екзекутиран е на 9 октомври 1967 г. През 1997 г. останките му са преместени в Куба и погребани в гробницата „Санта Клара” на 175 километра на изток от Хавана.

Прочетете още

01

Нобеловата награда за литература дава нов шанс на Харуки Мураками

Претендентите са добре познати Седмицата на наградите тече вече с пълна сила – считано за …