На 23 април ще се обяви кавалерът на „Цветето на Хеликон”
Вече тече юбилейната десета година от съществуването на наградата „Хеликон”. На фона на закриването на други награди и на нестабилен културен пазар тя си остава един от стабилните ориентири за постиженията на българската проза днес.Тази година при първите си – Зимните – номинации за най-престижната днес награда за нова българска проза петчленното жури избра три романа – „Нашингтон” на Михаил Вешим, „Конспиратори” на Жерминал Чивиков и „Дишащия хълм” на Бети Файон.
По традиция журито на наградата се събира четири пъти годишно, за да обяви сезонни номинации. Това се прави с амбицията новите романи, сборници с разкази и майсторски мемоари и есеистика да бъдат оценени бързо, за да се препоръча на четящата публика най-доброто от актуалния книжен пазар. Все пак наградата принадлежи на най-голямата книжарска верига в страната. И трите номинирани са романи – но толкова различни.
Номинацията на „Нашингтон” е и не е изненада. Е, доколкото става дума за популярен жанр – „Нашингтон” изобщо не би бил обсъждан от журитата на „Букър” или „Гонкур”, защото си е чист хумор. Не е изненада обаче, доколкото една от амбициите на „Хеликон” е да поощрява говоренето за най-добрите, но обърнати към широкия читател книги. „Нашингтон” е сред бестселърите от края на миналата година.
Михаил Вешим пише 30 години шеги и закачки по страниците на в. „Стършел“, а през това време става и автор на 12 книги. Най-известна от тях е романът „Английският съсед“, по който режисьорът Дочо Боджаков засне телевизионен сериал.
Героите от романа „Нашингтон“ по нещо напомнят на ония симпатяги от „Английският съсед“. Но вече не живеят в свойто родно Плодородно, а в плодородна Калифорния. Там някъде, около Холивуд и Бевърли Хилс, се случват събитията в романа.
„Конспиратори” на известния журналист Жерминал Чивиков е автобиограхфичен роман. „Много интересен пример за хибриден жанр (между документална мемоаристика и художествена проза), който се вписва в някои от най-важните тенденции на съвременната литература, осмисляща социализма”, казва за него Александър Кьосев. „Конспиратори” е портрет на една България от 70-те години, заснет със средствата на документалния реализъм. В основата е истинската история. 1972 година. Група млади хора създават в Русе и Варна нелегална организация за борба срещу режима. В разработка под названието „Конспиратори” бившата Държавна сигурност е съхранила действията на апарата си за разкриване и обезвреждане на опасната организация.
Жерминал Чивиков е роден през 1945 година в Русе. Като студент в София през 1969-а е арестуван и осъден на три години затвор за участие в нелегална група, разпространявала позиви с „клеветнически твърдения срещу народната власт“. След излежаване на присъдата си напуска страната, за да се събере със семейството си в Холандия. Преподава литературознание в университета в Лайден, а през 1988-а постъпва в българската редакция на радио Дойче Веле, където остава до пенсионирането си през 2005 година. В България е познат с книгите си „Делото Милошевич“ (2007) и „Наблюдение и разработка” (2008). Жерминал Чивиков живее и работи в Хага.
„Дишащия хълм” е роман на поетесата експерименталист Мария Каро, която тук е избрала друг псевдоним (Мария Каро естествено също е псевдоним). За него Георги Господинов пише: „Мари наблюдава един мъж, Мари разказва за един мъж, Мари описва в детайли корема, движенията, пръстите на един мъж, хълмистото му тяло. И не мъжът е важен, разбира се, а окото, което го създава. Крехка и остра, плаха и директна, с оня бъбрив и заекващ език на любовта.“ Любовна книга, която веднага предизвика вниманието на изкушените от модернистката проза.
Голяма дискусия се развихри около сборника с разкази на Радослав Парушев „Животът не е за всеки”.
Председател на журито тази година е Георги Лозанов. А членове са Юри Лазаров, Ани Илков, Йордан Попов и Йордан Ефтимов.
От името на книжарници “Хеликон” г-жа Гинка Панайотова обяви, че на 23 април, Световния ден на книгата и авторското право, ще бъде връчено за пети път и „Цветето на Хеликон” за най-продаваната книга от миналогодишните номинации. Дали това ще е романът на победителката Росица Ташева („Колкото до Шотландеца”), или ще бъде някоя от книгите на Калин Терзийски?