Начало / Критика / За Русия – с обич и омерзение

За Русия – с обич и омерзение

Иво СИРОМАХОВ

Русия е държава непонятна за европееца. Държава на крайностите – на смразяващата мизерия и на невъобразимото богатство, на големите умове и на смайващата глупост. Мащабите там са огромни – всичко е с грандиозни размери. Как би могъл европейският човек да разбере Русия? Може би най-добрият начин е чрез книгите.

Дейвид Хофман е автор на изключително задълбоченото и подробно разследване “Олигарсите”. Авторът е кореспондент на “Уошингтън поуст” в Москва в годините на натрупването на големия капитал – 1995-2001. В “Олигарсите” Хофман разказва руския преход през историите на банкера Александър Смоленски, кмета на Москва Юрий Лужков, политика Анатолий Чубайс, собственика на ЮКОС Михаил Ходорковски, олигархът –изгнаник Борис Березовски и медийния магнат Владимир Гусински. Общото между тях е, че всички те дължат богатството и влиянието си на връзките с властта. Книгата дава отговор на много въпроси, а паралелите с българската действителност са неизбежни.

Ако Хофман гледа Русия с очите на американеца, то журналистът Валерий Панюшкин разказва за нея през погледа на “вътрешния човек”. Книгата му “Рубльовка – правилата на играчите” разказва за обитателите на най-престижния московски квартал – руския Бевърли хилс “Рубльовка”. Тук живеят всички важни хора в държавата – политици, бизнесмени, магистрати, звезди от шоубизнеса, та дори и самият Путин.
Рубльовка живее по собствени правила, налага собствени норми на поведение. Тук луксът не е просто част от средата, но и начин на мислене, единствена цел в живота. Историите, които разказва Панюшкин са смешни, но и стряскащи. От тази книга научаваме какво се е случило в часовете преди задържането на Ходорковски, как Абрамович е затворил цял ресторант само, за да изяде една зелена салата и как Ксения Собчак от питомница на Путин се превръща в яростна опозиционерка. Сюжети, достойни за роман, а всъщност съвсем реални.

Може би най-забавен в описването на съвременна Русия е Сергей Минаев. На български език са преведени няколко негови книги – “Мразя тази столица”,  “The Мацки, ”Духless” и “Media sapiens”. За мен обаче най-добър си остава дебютният му роман ”Духless”.
Минаев разказва със страхотно чувство за хумор живота на руските юпита (той самият е бил преуспяващ млад бизнесмен, така че историите в книгата най-вероятно не са измислени). Хора, които харчат десетки хиляди долари на вечер в отчаяни опити да се преборят със скуката.
“Духless” се превръща в абсолютен бестселър в Русия и бие по продажби дори “Шифърът на Леонардо” на Дан Браун. Забележителна книга за изгубеното поколение, родено в началото на 70-те.

Не пропускайте тези три книги. Те не са нито русофилски, нито русофобски, а описват съвременна Русия такава, каквато е.

 

 

Прочетете още

171465_b

Топ 10 на „Ню Йорк Таймс” за най-продаваните книги в САЩ

Бестселър листата на „Ню Йорк Таймс” е една от най-авторитетните в света. Класацията беше обновена …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...