Уолтър Айзъксън е успешен бизнесмен, историк, журналист и писател. От скоро на англоезичния книжен пазар е неговата книга „The Innovators“, в която той пише за иноваторите в историята. Айзъксън, публикувал преведената и на български единствена оторизирана биография на Стив Джобс, гостува на конференцията в Сан Франциско „Disrupt“, която е за най-новите дигитални продукти.
„Когато гледам един продукт и оценявам неговия потенциал, аз всъщност гледам хората, които стоят зад него. Питам се дали те са иновативни, дали са адаптивни и дали ще се приспособят към промените“, коментира Айзъксън, цитиран от CBS.
В творбата си Айзъксън описва как група индивидуалисти създават компютъра, отговорен за продължаваща и днес интернет революция.
„Исках да дам конкретен отговор на въпроса: „Какво е иноватор?“. Това са хора, които разбират от какво има нужда света. Те обръщат внимание на детайлите, използват ги за строителни материали и създават нещо творческо, нещо неповторимо.“
Изненадващо, но според Айзъксън истинската създателка на компютъра е графиня Ада Лъвлейс, математичка и единствено законно дете на великия поет Лорд Байрон, която създава първия т.нар. аналитичен двигател, последовател на сметачната машина на Чарлс Бабидж. Чак обаче през Втората световна война са изобретени машини, предшественици на днешните компютри.
Освен на Джобс Айзъксън е написал биография и на може би най-важната фигура в историята на САЩ, Бенджамин Франклин.
„Ако Бенджамин Франклин се телепортира в наши дни, той със сигурност ще стартира някакъв оригинален уебсайт. Щеше да вземе моя „iPhone“, да го разгледа и да помисли как да направи някое приложение. Франклин е бил откривател, иновативен човек. Именно за тези негови качества, характерни и за други велики личности, пише в книгата ми.“
Макар историята да е белязана от гения на велики индивидуалисти, Айзъксън е на мнение, че света не функционира по този начин.
„Знаете ли, ние историците имаме една мръсна тайна, която ни е необходима, за да пишем биографии. Опитваме се да изкараме, че един човек стои в гаража си, мъчи се над нещо и прави революционни открития. Точно този мит се опитах да разбия с книгата си. Не става дума за един откривател, а за способни екипи от хора. Любимият продукт на Стив Джобс беше екипа му в „Епъл“.
Накрая Айзъксън сподели, че дигиталната революция е резултат от сътрудничеството между мечтатели и изпълнители.
„Знаете, че визия без изпълнение е просто халюцинация. В екипа има нужда от визионери, но и от добри изпълнители, които да вършат работата. Когато комбинираме въображението на хората и работоспособността на машините, тогава получаваме истинската иновация“.
„Стив Джобс: Единствената официална биография, одобрена от основателя на Apple“ тук