Преди дни от „Фейсбук“ започна протест срещу назначението на Вежди Рашидов за културен министър. Някои интелектуалци се изказаха остро, а други защитиха избора на Бойко Борисов. Предлагаме ви впечатленията на Константин Иречек за българите. Чехът е бил министър на народното просвещение по време на Режима на пълномощията, бил е и председател на Учебния съвет при министерството и директор на Народната библиотека „Кирил и Методий“ в София. Има фундаментални заслуги за изграждане на учебното дело в Следосвобожденска България.
„За мен най-лошото в България, е чудесното наслаждение, което имат тук хората да се преследват един друг и да развалят един другиму работата.“
„Българин с българин не може да се разбере. Те все гръмогласят.“
„България е с население 2 милиона души, което е разделено на три групи: бивши министри, настоящи министри и бъдещи министри.“
„Българите са много мили с чуждите и бързо ги приемат за свои. Бедата обаче е там, че те много лошо се отнасят към своите си.“
”Българите са много неопитни и самонадеяни; със своите детински неразбранщини бъркат развитието и бъдащността на Отечеството си. Всеки иска да стане министър. Във време, гдето всички трябва да се заловят за усърдна работа, за да уредят и възвисят Отечеството си, занимават се с дребни лични препирни. Свидетелство за това са тукашните вестници, които в Европа са съвършенно без пример по своят си див език и стил. Няма възторг, няма самоотвержен патриотизъм, няма горещата любов за истината и за доброто, няма съгласие (рядко можеш да намериш тука няколко души приятели: единът мрази другия и няма по между им съгласие)…“ – в писмо от 20 феврyapи 1880 г. до Симеон Христов – Пиротчанец
Свързани заглавия
160 години от рождението на Иречек отбелязва БАН
Константин Иречек – чехът, който стана български министър