Един от многобройните литературни наставници на Мо Йен е Елин Пелин. Това сподели нобеловият лауреат за 2012 г. на церемонията по удостояването му с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ на СУ „Св. Климент Охридски“. Китайският писател посети България по покана на Институт Конфуций към СУ и със съдействието на китайското посолство в България.
„Усещането, което България ми дава, е за нещо близко, родно, приятно и приятелско. Въпреки огромните промени в нашия свят в последните години, китайският народ продължава да пази в паметта и сърцето си огромната и неоценима помощ, която българският народ ни е оказал при основаването на нашата държава.Имал съм много наставници в полето на литературата и един от тях е Елин Пелин. Той описва живота в българското село и с неговите произведения получих представа за основните феномени в развитието на България. Докоснах се до българската литература, когато бях на 25 години. Успях да се сдобия със сборник от разкази на Елин Пелин и до днес помня колко ме впечатлиха „Гераците” и „Земя”, заяви Мо Йен.
България е втората страна в света, която признава Китайската народна република през 1949 г.
„Поради разликата в часовите зони може да се каже, че на практика България е била първата държава, признала Китайската народна република”, добави писателят.
Свързани заглавия
Мо Йен: Жените са по-смели и устойчиви от мъжете, защото са и майки
Литературният форум с участието на Мо Йен ще се състои в Аулата на СУ
Нобеловият лауреат за литература Мо Йен ще бъде в България на 27 септември
Мо Йен: Не обичам да давам политически изявления. Пиша бързо, но мисля бавно
„Промяната“ на Мо Йен излиза на български
Мо Ян: Фокнър и Маркес имат огромно влияние върху мен
Ляо Иу : Разбийте китайската империя!
Франкфурт ще награди китайски дисидент, осъден от комунистите
Мо Ян пожела Лю Сяобо – носител на Нобел за мир, да бъде освободен от затвора
Противоречиви оценки за Мо Ян
„Промяната“ тук