Проучване на Authors’ Licensing and Collection Society (ALCS) показа драматичен спад на доходите на писателите, съобщи организацията на сайта си. Значително е намалял и броят на авторите, които се издържат единствено с писане на пълен работен ден.
В изследването, проведено от Queen Mary University of London, са били зададени въпроси на 2500 писатели. Едва 11,5% от тях са успели да се изхранват само от книгите си през миналата година. За сравнение през 2005 г. 40% са успявали да го правят.
Средният доход на професионалните автори също се е сринал. През 2013 г. той е бил 11 хил. паунда, което е спад с 29% в сравнение с 2005 г. Във Великобритания минималният жизнен стандарт в момента е 16 850 паунда годишно на човек.
В същото време статистиката показва, че културата и индустриите, свързани с нея, имат принос към икономиката на страната над 71 млрд. паунда годишно, или по 8 млн. паунда на час. Така Великобритания се отличава като най-успешният износител на културни стоки в Европейския съюз, по данни на ЮНЕСКО.
Оуън Аткинсън, изпълнителен директор на ALCS, казва:
Времената са много тъжни за писателите. Бързият спад на доходите им и оредяването на професионалните автори са сериозен проблем, който ще се отрази на креативната индустрия в Обединеното кралство. Писателите заслужават достойно заплащане, тъй като допринасят за БВП на страната. Това означава честни договори, спазване на авторските им права и подкрепа.
Белетристката Джоан Харис коментира:
Добре е, че най-накрая се разбира колко малко получава авторът. Не всеки може да печели много, но всеки писател има право да е честно платен за труда си. Чакам да видя как ще продължи този дебат.
Поетесата Уенди Кап допълва:
Повечето хора знаят, че много малко автори изкарват много пари. Останалите се мъчат да оцелеят. Важно е да се говори за това, за да може публиката да разбере, че е важно на писателите да се плаща за труда им.
Щом и англичаните закъсаха… Какво да кажат българските автори?