Начало / България / „Забравените пътища: от Родопите до Памир” – новата книга на Филип Лхамсурен, излиза до дни

„Забравените пътища: от Родопите до Памир” – новата книга на Филип Лхамсурен, излиза до дни

Нова книга от Филип Лхамсурен излиза до дни на българския книжен пазар. Това е „Забравените пътища: от Родопите до Памир” и е издание на „Вакон“. Българския читател познава Лхамсурен от публикувана през 2011 г. „Душата на човека“.

„Забравените пътища” е действителен разказ за едно пътуване, което ни позволява да изследваме и откриваме забравените пътища в нас самите. Истинската опасност в него не се крие в безводието на пустинята или в екстремизма на Северен Кавказ, а тук, в големия град, в комфорта и материализма, в хилядите неща, които ни разделят несправедливо на богати и бедни, на християни и мюсюлмани, и на какви ли още не…

Пътят на Филип Лхамсурен минава през планински и пустинни райони, през многомилионни мегаполиси, забравени от Бога селца и няколко военни зони, от планината на Орфей до мястото, където се събират всички най-големи планини в света – Хиндукуш, Каракорум, Кунлун, Тяншан, Хималаите. Ако в миналото по тези пътища са прекарвали коприна, то днес основната суровина на натоварените автокервани е дрогата. Именно по тези прашни, черни, стръмни и полегати, с огромни дупки или гладък асфалт пътища пътува и живее Филип. В продължение на четири месеца и половина, при изминати над 10 000 километра и температури до + 70 градуса по Целзий, екипиран само с дрехите на гърба си, той успява да стигне с велосипед от Родопите до Памир.

„На пръв поглед нещата изглеждат така, сякаш съм се оставил на съдбата – пише Филип в книгата си – но ако искам сто процента сигурност, трябваше да хвана да извървя маршрута „Сантяго де Компостела“.“

Една сутрин през април 2013 г. той целува дъщеря си за довиждане, докато още спи и излиза. Но каква е причината човек да напусне дома? „Самото пътуване не е просто авантюра – казва авторът – а избор, който ми разкрива по-добре как да живея истински. Доброволната несигурност отваря врати към действителността. Чувството и смисълът живеят в тези мигове точно тук и сега.” Филип тръгва на път, без да се състезава за време, а, за да види хората, да ги почувства, да общува с тях и да им стане приятел. Той е изследовател, наблюдаващ заобикалящото го, в опит да събуди природата в себе си.

Така и става, среща Яшар – внук на велик пехливанин и Мустафа – организатор на аматьорска лига по футбол; поправя оградата на вдовицата Лейла и гостува с чеченеца Зелим на роднини високо в планината; споделя трапезата на пътешественика Марат Вильнов и работи в Казахстан с Нурбулат и брат му Жумабек по прякор Черния дявол; тръгва с една френска двойка към бреговете на Аралско море и пие чай с всеки, който го покани… И всичко това, за да стигне до мечтания Памир, където изпитва най-големите трудности и преживява най-тежката си болест, но концентриран да продължи с малкото си останали сили, той разбира смисъла на страхопочитанието. Смисълът, който така лесно се губи сред уморена Европа.

Филип Лхамсурен от дете не вярва в идеалите на съвременния свят. След като прекарва две години в бежански лагер в Китай и добива опит в редиците на Чуждестранния легион, той се впуска в различни пътешествия. Неговият корен е неразривно свързан с Централна Азия. Роден в Монголия и опознал безкрайните степи, пясъци и планини на тази страна, през 2009 г. се завръща в суровата й тайга, където се заселва в изконните земи на своя род. Там се ражда книгата „Душата на човека”. За Филип Лхамсурен свободата и вярата са в основата на всяко действие. Въодушевяват го пътят, природата и самотата. Днес живее в България със семейството си и споделя идеалите на сдружение „Байкария”, чиито членове работят с деца в „Лагер Беглика” в Родопите и са дълбоко убедени, че природата е най-добрият учител.

„Душата на човека“ тук

Прочетете още

2ec3cb7c

Книги за щастлива Коледа

Празникът сякаш е създаден за хубаво четиво Краят на годината винаги изисква максимума от нашите …