Разкази на Франсис Скот Фицджералд, силно променени от редактори на вестници, излязоха за първи път в оригинал, съобщи „Гардиън”. Става въпрос за четвъртия сборник на автора „Taps at Reveille”, публикуван през 1935 г. Нецензурираната версия на сборника е публикувана от издателството на престижния университет „Кеймбридж”.
Разказите са писани през 20-те и 30-те години на миналия век за вестника „Saturday Evening Post”. Това са времена, в които писателят е затънал в дългове и има куп проблеми. Фицджералд умира през 1940 г. едва на 44 години. Сравнение между ръкописите и публикациите в изданието показват сериозни разлики между това, което е писал авторът на „Великият Гетсби” и това, което в крайна сметка е публикувано.
Премахнати са жаргонни изрази, обиди между персонажи, както и сексуални и антисемитски намеци. Това е направено с цел творбите да се харесат повече на масовата публика. Новото издание на сборника ще представи разказите по начина, по който ги е написал Фицджералд. Джеймс Уест, главен редактор в издателството, казва, че публикуването на творбата в нецензуриран вид е важно, защото читателите искат да четат Фицджералд, а не редакторите на вестника.
„Най-общо казано в разказите героите използват различни ругатни и жаргони. Те говорят като истински хора. Едно от нещата, за които Фицджералд е критикуван най-често, е, че е избягвал неприятни теми и не е използвал реалистичен език в прозата си, предназначена за вестници и списания. Сега можем да видим, че това не е било де факто негов избор”, твърди Уест.
В трудния период, в който писателят се е намирал, той е продал разказите на „Saturday Evening Post”, за да може да издържа семейството си. Според Уест не бива да се критикуват редакторите на вестника, защото такива са били правилата на пазара, а Фицджералд като професионален писател ги е приел. Знаел е, че вестникът се цели към средната класа и се старае да не обиди никой от своите читатели.
Сара Чърчуел, преподавател по американска литература в „University of East Anglia” и автор на книгата „Careless People” – биографично изследване на „Великият Гетсби” – посреща с радост новото издание. Тя е на мнение, че сега писателят ще бъде видян в нова светлина и читателите няма да го имат вече за единствено сантиментален автор.
Книги от Скот Фицджералд тук
„Великият Гетсби“ тук