До дни на книжния пазар ще излезе сборник с неиздавани на български език студии на Хосе Ортега-и-Гасет. С „Фантазиращото животно“ на значимия испански философ, есеист и хуманист издателство „Изток-Запад“ поставя началото на библиотека „Hispanica“ – поредица, посветена на водещи изследвания в областта на испаноезичната хуманитаристика.
Сборникът съдържа три студии–„Размишления за техниката“, „Историята като система“ и „Идеи и вярвания“. Писани са по време на Испанската гражданска война – тежък период в интелектуалната биография на Ортега-и-Гасет. Лазар Копринаров – автор на предговора към българското издание, ги определя като „три студии, които са своеобразен синопсис на основните теми и идеи във философията на Ортега-и-Гасет“.
Роденият в Мадрид, Испания, Хосе Ортега-и-Гасет (1883—1955) е един от най-изтъкнатите испаноезични философи. Познат е със своята „философия на конкретното“, написал десетки страници срещу „абстрактния разум“ и произтичащите от него опасности за културата и човешкия живот.Преминава още на младини през школата на неокантианството и феноменологията на Хусерл, след което е повлиян интелектуално от Дилтай, Шелер и „Битие и време“ на Хайдегер. През 30-те години на миналия век Ортега-и-Гасет достига върха на философското си развитие.
Книги от Хосе Ортега-и-Гасет тук