Начало / Интервюта / Ерика Бауърмайстър: Израснах с мисълта, че писателството е мъчение

Ерика Бауърмайстър: Израснах с мисълта, че писателството е мъчение

Ерика Бауърмайстър е американска писателка. Тя е авторка на три романа, сред които бестселърите „Училище за вкусове и аромати” и неговото продължение „Изкуството да готвиш желания”, което излиза и на български през март. Бауърмайстър има докторска степен от „University of Washington”. Известни са и нехудожествените й книги „500 Great Books by Women: A Reader’s Guide” и „375 Great Books for Readers 2-14”, които са читателски гидове съответно за жени и деца между 2 и 14 години. Живее в Сиатъл със семейството си. Нейно хоби е участието в литературни групи. Представяме ви интервюто й, дадено за litjuice.com.

––––––––––––

„Училище за вкусове и аромати” е общо взето автобиографична книга, нали?
–    „Училище за вкусове и аромати” е автобиографична дотолкова, че веднъж изкарах един готварски курс. Това ми даде първоначалната идея, но от там нататък е чиста художествена измислица. Главната героиня не съм аз, макар на съпруга ми да му се иска да бях аз.

Имате ли любимо място за писане?
–    Прозорците в офиса ми са огромни, а гледката е към малко пристанище и към планините отвъд него. Обичам да сядам на голям стол до прозореца и да чакам да ме връхлети някоя идея. Друго мое любимо място за писане е във влак, като за предпочитане е да пътувам в чужда страна. Когато пътувам, въображението ми се събужда.

Вие имате богато въображение що се отнася и до маркетинг…
–    Имах голям късмет, че се запознах с много професионални писатели, когато започвах. Основахме група, наречена „Seattle7Writers“. Вече сме 62-ма. Всеки споделя най-новата информация, до която се добере и опита, който е събрал през годините. Когато започвах, нямах никаква идея какво да очаквам от едно издателство и докъде се простират моите задължения. Ако не се бях запознала с тези писатели, щях да седя и да чакам книгата ми да бъде „открита“ от читателите, което е равносилно на това да чакаш да спечелиш лотарията. За тези, които искат съвет по този въпрос, препоръчвам „What To Do Before Your Book Launch“ от М. Дж. Роуз.

Преди сте казвали, че сте изчакали да навършите 40, за да започнете да пишете, защото не сте се смятали за достатъчно зряла. Мислите ли, че в един момент ще определите книгите си за незрели в бъдеще?
–    Мисълта, че когато стана по-възрастна ще съжалявам за това, което съм написала като млада, имаше такава сила върху мен, че ме парализираше в моите писателски начинания. Започвах и прекъсвах „Училище за вкусове и аромати” с години. Вече придобих увереност, но когато чета публично, редактирам собствения си текст. Писателят се учи докато е жив.

Сега сте вече ветеран писател. Бихте ли променили нещо, ако се върнете назад във времето?
–    Израснах с мисълта, че писателството е мъчение. Че писателите стават в 5 часа сутринта, с ужасно главоболие, и мъчително работят върху пишещата машина. Иска ми се някой да ми беше казал какво удоволствие е да си писател. Да знаех, че когато веднъж персонажът влезе във въображението ти, вече никога не си сам. Истински лукс е да можеш да си играеш с изречения и думи, измисляйки какви са хората в историята, какво е времето и т.н. Да, отнема време и изисква работа, но накрая си много горд със себе си.

Какво мислите за самоиздаването?
–    Много ми харесва, че има толкова свободни начини един писател да публикува творчеството си. Това, че хората се вълнуват за самоиздаването е страхотно. От друга страна, тревожи ме факта, че много писатели подценяват ролята на издателството в успеха на един пишещ. Има много работа, като редактиране, повторно редактиране, дизайн на корица, оформяне на текста, изпращане на откъси до медии, правене на промоционални материали, представяне на книгата в книжарници и на други събития, използване на социалните мрежи и т.н. Това е работа, която е необходима. Ако искаш да продадеш няколко копия, за да можеш да се наречеш писател, няма проблем да се самоиздадеш. Но ако искаш професионален продукт, тези неща са необходими.

Ако не бяхте писател, каква щяхте да бъдете?
Архитект. Главен архитект на градове. Или пък майстор на парфюми.

Фото: ericabauermeister.com

„Училище за вкусове и аромати” тук

 

Прочетете още

2ec3cb7c

Книги за щастлива Коледа

Празникът сякаш е създаден за хубаво четиво Краят на годината винаги изисква максимума от нашите …