Начало / Интервюта / Александра Потър: Искам да добавя нещо повече към обичайната романтична комедия

Александра Потър: Искам да добавя нещо повече към обичайната романтична комедия

Александра Потър е родена в Брадфорд, Англия. Завършила е университета в Ливърпул. Първоначално работи като журналист и заместник-редактор в най-тиражираните дамски списания в Англия –  ELLE, Company, She, Red, More!, Here и Cosmopolitan. Впоследствие продължава кариерата си в австралийския  Vogue и в сп. Cleo. Романите й се превръщат в бестселъри по целия свят, включително и в България. След „Внимавай какво си пожелаваш”, „Без гордост и предразсъдъци”, „Да започнем отначало” и др. сега започва нова серия „Пътешествията на Руби Милър” с първия роман – „Индия – рецепта за любов”. Книгата ще бъде достъпна в книжарниците от 11 февруари.

––––––––––-

 След университета сте пътували до Лос Анджелис и Сидни – как това се отрази на начина ви на мислене?    

–         О, много ми повлия. Наистина вярвам, че пътешествията в чужбина обогатяват мисленето. Срещаш се с множество прекрасни и интересни хора, преживяваш толкова много неща – и добри, и лоши, което за един писател е безценно. Най-добрият съвет, който мога да дам на всекиго, е „пишете за това, което познавате”, а като пътуваш до различни места, познанията ти и личните ти преживявания се увеличават неимоверно. Освен това мисля, че ако човек поживее в различни държави, ще получиш напълно различна перспектива за живота, което също е безценен урок, особено за писател и за автор на комедии. Повярвайте ми, британците можем да бъдем забавни, а често дори не го осъзнаваме!

Работили сте и като редактор, и като коректор – как това се отрази на писането ви?

–         В началото беше много полезно, защото знаех какво ще привлече читателите ми. Работех в списания, насочени към младите жени и бях свикнала да пиша статии по теми, които биха заинтригували дамите на двайсет и няколко години – същите теми, по които пишех и в романите си. Коректорските ми умения също ми вършат работа – знам как да предам чисто „копие”, много съм добра в граматиката и в проверката на фактите. Като редактор също така много добре знам колко е важно да грабнеш читателя от самото начало. И не само от първа глава – това важи за началото на всяка глава.

Защо предпочитате в романите ви да има някакъв магически обрат?

–         „Внимавай какво си пожелаваш” бе първата ми книга с такъв магически елемент и беше толкова забавно да я пиша и да си представям всички неща, които биха могли да се случат, че оттогава го използвам във всяка книга. Обичам да пиша романтични комедии, но имам много богато въображение и ми се иска да добавям нещо повече към обичайния сюжет момичето среща момчето. Винаги се питам: „А какво би станало, ако…?” Този въпрос си зададох, когато пътувах по една улица в Лос Анджелис, на която бях живяла, когато бях на двайсет и една години. И си казах: „О, какво ли би станало, ако срещна своето двайсет и една годишно аз?”. И така се появи „Ако върнеш времето назад”.

 „Индия – рецепта за любов” е десетата ви книга, но първа от нова серия. Какво ще ни кажете за следващите?

–         В момента работя по сюжета на новата книга, която ще бъде втора от поредицата „Пътешествията на Руби Милър”. Не мога да ви кажа много, тъй като все още всичко е в работен процес, но мога да разкрия, че действието ще се развива в Париж, най-романтичния град на света…

Коя е любимата ви легенда от целия свят?

–         О, толкова са много! Все още ги откривам. Но ако бъда принудена да избера една, сигурно ще бъде легендата за Моста на въздишките, която присъства в романа ми „Ти, който не си за мен”. Някои читатели смятат, че е измислица, но е истина. Мостът се намира във Венеция, Италия, и ако се целунете под него с любимия си, на гондола, при залез слънце, докато звънят камбаните на „Сан Марко”, ви е гарантирана вечна любов и нищо няма да може да ви раздели. Което звучи ужасяващо романтично, освен ако не сте като героите ми Уил и Луси, които искат да се разделят – и въпреки това легендата няма да ви го позволи…

Представете ни новата героиня Руби Милър.

–         Обичам Руби, това е най-любимата ми героиня до момента. Тя е много близка на сърцето ми, тъй като е писател на романтични романи и е очарована от всичко, свързано с любовта. От истинските житейски истории на хората и връзките в съвременността до романтични приказки от миналото и древни легенди за суеверията в любовта. Руби се смята за нещо като любовен детектив, защото какво е любовта, ако не най-голямата мистерия от всички? Когато обаче срещаме Руби за първи път, сърцето й е разбито от неверен годеник и тя е изгубила вярата си в любовта. Смята, че романтиката е пълна глупост – а мисля, че всяко момиче е имало такъв период в живота си! На трийсет и няколко години е и живее сама в Лондон в малък апартамент с дакела си Хийтклиф, така че, когато се озовава в разгара на сватбения сезон в Индия, е доста изнервена. Приема го като вселенска шега, сякаш някой се подиграва с нея. Мисля, че много читатели наистина ще се забавляват, докато поемат на това магическо пътешествие с нея през Индия и я придружават в лудите приключения, които й се случват.

 Какво ви предстои сега?

–         Новата книга от поредицата „Пътешествията на Руби Милър”, много проучвания за Париж… и да се омъжа!:)

 

Източник: Femalefirst.co.uk

„Индия – рецепта за любов” тук

Прочетете още

81yBQThn6GL._UF1000,1000_QL80_

Топ 10 на „Ню Йорк Таймс” (11 ноември – 17 ноември)

ХУДОЖЕСТВЕНА ЛИТЕРАТУРА   ––––––––––– 1. „Grey Wolf“ от Луиз Пени (нова в класацията) 2. „In Too …