125 книги от библиотеката на руската императрица Мария Фьодоровна, които били изнесени от германците от територията на СССР по време на Втората световна война, бяха предадени на държавния музей „Павловск“, съобщи БГНЕС, позовавайки се на ИТАР-ТАСС.
Тържествената церемония се състоя в Националната библиотека на Германия в Лайпциг. Книгите бяха предоставени от Франкфурт от Щефан фон дер Шуленбург. Той е внук на немския посланик в СССР от 1934 до 1941 г. Самият той е колекционер, но доскоро не е знаел нищо за произхода на книгите. Когато дядо му се върнал от Русия те му били връчени като подарък и оттогава се съхраняват в семейната библиотека. Това не е цялата колекция, а само малка част от книгите, които са се съхранявали в голямата библиотека в Павловск, обяснява уредникът на библиотеката Александър Гузанов.
Първоначално книгите на Мария Фьодоровна са били около 20 000 тома. По време на войната книгите не са били евакуирани, като на тайно място са били укрити само 127 тома. Сега в библиотеката се водят 11 620 книги, като около 5 000 тома остават загубени. Практически всички книги, които бяха върнати на Русия в Лайпциг, са написани на френски език. Мария Фьодоровна, която първо е била велика княгиня, а след това императрица, говорела свободно пет езика и интересът й към европейската литература е нормално явление, обяснява Гузанов. Една от най-ценните от върнатите книги е тази с мемоарите на френската кралица Мария Антоанета. Тя е парижко издание от 1823 г. в три тома. Книгите ще бъдат пренесени в Берлин, а оттам – в Русия.