Начало / Свят / Най-грандиозните библиотеки в света

Най-грандиозните библиотеки в света

Сайтът на британското издание „Телеграф” ни представя най-грандиозните библиотеки в света, според редакцията. Ето ги и тях:

1. „Biblioteca Joanina” в Коимбра, Португалия. Част от университета на Коимбра. За изграждането й е използвано злато от съкровище, открито в Бразилия.

2. „The Liyuan Library” в Джаджиха, Китай. Намира се на два часа път на север от Пекин. Фасадата е изградена от изсъхнали клонки, увити около стоманени ребра. Вътре, рафтовете с книги се използват за под, стълбища, столове и маси.

3. Библиотеката в Училището за изкуства в Глазгоу, Шотландия. Построена е през 1909 г. Архитект е Чарлс Рени Макинтош.

4. „Mafra Palace Library” в Мафра, Португалия. От своето отваряне през 1771 г., в тази библиотека живее колония от малки прилепи. Тяхната функция е да ядат насекомите, които в противен случай ще повредят книгите.

5. „Bibliothèque Sainte-Geneviève” в Париж, Франция. Конструирана в средата на ХІХ век. Железният й покрив създава акустика, която пресъздава ехото на железопътните сгради от онова време.

6. „The Tripitaka Koreana” в храма Хаеинса в Южна Корея. Това е най-завършеният корпус с будистки доктрини. Датира от 1251 г.

7. „Admont Abbey Library” в Адмонт, Австрия. Всички книги са оцветени в бяло – огромен разход – за да отиват на архитектурата. Бронзовите фигури са направени всъщност от дърво.

8. „Shiba Ryotaro Museum” в Осака, Япония. Дизайнът е дело на архитекта Тадао Андо. Съхранява 20 000 книги, част от колекцията на историческия романист Шиба Риотаро.

9. „Wiblingen Abbey Library” в Улм, Германия. Статуите, символизиращи ценностите и дисциплината, както и колоните, са направени от специален дървен материал, който наподобява мрамор.

10. „The Codrington Library” в Оксфорд, Англия. Архитект е Никълъс Хоуксмур, който обаче не доживява да види сградата завършена.

11. „George Peabody Library” в Балтимор, САЩ. Пийбоди е основател на благотворителна организация, която продължава да финансира бедните семейства в Лондон. Основава и институт в Балтимор, част от който е тази библиотека на 7 етажа.

12. „The Theological Hall” в Прага, Чехия. Таванът, в стил Рококо, е добавен 40 години след завършването на сградата. Сводът е иззидан така, че да издържа на огън – нещо крайно необходимо за ренесансовите сгради, където пожарите били голям проблем.

13. „The Escorial Library” в Сан Лоренсо де Ел Ескориал, Испания. Стените имат специална облицовка. Комплексът Ескориал е една от най-големите архитектурни забележителности в Европа.

14. „Altenburg Abbey Library” в Алтенбург, Австрия. Построена през 1742 г. Дизайнът е на Йозеф Мунгенаст. Конструкцията е такава, че да увеличава максимално размера на интериора.

15. „Biblioteca Malatestiana” в Чезена, Италия. Това е най-старата библиотека в Западния свят, която запазва изцяло своя вид и конструкция. Носи името на местния диктатор Малатеста Новело. Построена е между 1447 и 1452 г. Книгите са фиксирани – читателят отива до тях, а не те да му се носят.

16. „Cottbus Library” в Котбус, Германия. Дизайнът е изготвен от швейцарската фирма „Herzog & de Meuron”. Стълбищата са цветни и спираловидни.

Фото: wikipedia.org; dl9.lib.tongji.edu.cn; glasgowarchitecture.co.uk; markcnewton.com; bbc.co.uk

Свързани заглавия
Читатели посочиха най-красивите книжарници по света

Прочетете още

171465_b

Топ 10 на „Ню Йорк Таймс” за най-продаваните книги в САЩ

Бестселър листата на „Ню Йорк Таймс” е една от най-авторитетните в света. Класацията беше обновена …