Известният български режисьор, сценарист и писател Анжел Вагенщайн е носителят на държавната награда „Св. Паисий Хилендарски“ за 2013 г.
Той е определен от жури с председател директорът на Националния фонд „Култура“ Борислав Геронтиев и членове Иван Павлов – председател на Съюза на българските филмови дейци, арх. Георги Бакалов – председател на Съюза на архитектите в България, Христо Мутафчиев – председател на Съюза на артистите в България, Снежана Тодорова – и.д. председател и главен секретар на СБЖ, Любен Генов – председател на СБХ, Боян Ангелов – директор на издателство „Български писател“, проф. Петър Льондев – председател на Съюза на композиторите в България, и проф. Маргарита Ваклинова от БАН, съобщи БГНЕС, позовавайки се на пресслужбата на МС.
Наградата се връчва за изключителния принос на Анжел Вагенщайн за развитието на българското филмово изкуство, българската литература и култура.
Анжел Вагенщайн е роден на 17 октомври 1922 г. в Пловдив. Прекарва детството си във Франция, където родителите му емигрират по политически причини заради левите си убеждения. След амнистия семейството се завръща в България. Анжел става член на РМС едва на 16 години.Участва в Съпротивителното движение по време на Втората световна война. Завършва кинодраматургия в Москва. Автор е на 50 сценария за филми — игрални, документални и анимационни. От 1950 г. става сценарист в Българска кинематография и в ДЕФА. Филмът по негов сценарий „Звезди“ от 1959 г., на режисьора Конрад Волф, е удостоен със Специалната награда на журито на кинофестивала в Кан. Сред най-известните му сценарии са тези за филмите „Допълнение към закона за защита на държавата“, „Гоя“, „Звезди в косите, сълзи в очите“, “Борис I” и “След края на света”.
През 90-те години се отдава на писателска дейност и публикува романите „Петокнижие Исаково“, „Далеч от Толедо“ и „Сбогом, Шанхай“, последните два с международни отличия. Книгите му са преведени на много езици, включително френски, английски, руски, немски, испански и италиански.
Годишната държавна награда „Св. Паисий Хилендарски“ е учредена с ПМС №149 от 2000 г. Тя се присъжда за стимулиране на български творци и изпълнители на произведения, свързани с българската история и традиции.
Носители на наградата:
2000 — Вера Мутафчиева
2001 — Светлин Русев
2002 — Стефан Данаилов
2003 — Йордан Радичков
2004 — Христо Христов
2005 — Богдан Томалевски
2006 — Богомил Райнов
2007 — Валери Петров
2008 — Рангел Вълчанов
2009 — Крум Дамянов
2010 — Наум Шопов
2011 — Христо Ганев
2012 — Елка Бакалова
Книги от Анжел Вагенщайн тук