Начало / Критика / Дизайнът на старите книги е неповторим

Дизайнът на старите книги е неповторим

Дизайнът на книгите не е това, което беше. Порталът flavorwire.com припомня колко красиви са били кориците през първата половина на ХХ в. „Те бяха като огледало, през което читателите вникваха в сюжета и си представяха главните герои“. В днешно време никой не си прави труда затова.

Редакторите са селектирали 75 стари корици на книги, които са образец на пълната хармония между текст и визия. Например „Дракула” на Брам Стокър от 1927 г. на издателство „Дабълдей” или „Нещо ново” на Удхауз от 1915 г. Като много оригинално е посочено изданието „Истории от ерата на джаза” на Фицджералд от 1922 г. Също и „Тортила флет” на Стайнбек от 1943 г. Сред шедьоврите на кориците са книгите на Агата Кристи от 20-те години, Хемингуей от 30-те, Чандлър от 40-те, с уникално художествено оформление е „Америка” на Кафка от 40-те години, американското издание на „Майстора и Маргарита” от 1967 г., романите на Греъм Грийн и Уилям Фокнър от 30-те и 40 години.

Всичките те са изчистени, конкретни и създадени със забележително майсторство. Белег, че художниците познават текста и графично пресъздават духа на книгата. При тях няма „серийно” производство и са носители на изискан художествен стил. Те са „ръчно” производство, мисълта и ръката са водещи, а не се разчита  както сега на възможностите на компютърните техники.

Всички архивни корици са събрани на специален сайт(facsimiledustjackets.com) и на него могат да се видят 9 300 шедьовъра на книгоиздаването.

Прочетете още

coverlg

„Детският влак“ ще гледаме по „Нетфликс“

Адаптацията ще е на разположение през декември Книгата на Виола Ардоне се превърна в хит …