Европеана започва нов проект, наречен „Европеана 1989”. Хората от цяла Европа са поканени да споделят в дигитален архив своя опит, истории и спомени от времето на падането на Желязната завеса. Проектът започна в Полша в събота с обществен дебат и ден, посветен на колекционирането, на който присъстваха много хора, които допринесоха със своите спомени и истории. Бяха събрани плюшено мече, полски автомобил, документи и картини. Европеана 1989 продължава своите дни на колекционирането в Полша, Балтийските държави, Чехия, Германия и Унгария.
По повод 25-тата годишнина през 2014 г., Европеана 1989 си поставя за цел да създаде ярка и личностна картина на революционните събития в Европа с разкази, снимки, видео и звук. Членове на обществото могат да допринесат със своите разкази като посетят серията от дни, посветени на колекционирането във всяка една от държавите – участнички, както и на уебсайта на проекта www.europeana1989.eu.
„Когато говорим за история, нямаме предвид само музейни експонати или съдържание на книги; става въпрос за неразказаните истории на хората. Обикновените хора създават необикновена история и ние трябва да се гордеем с това и да споделяме своите истории с целия свят”, каза Джил Козинс, Изпълнителен директор на Европеана. Дебат върху значимостта на съхраняването на опита и спомените на обикновените хора участвали в борбата за свобода се състоя на 8 юни по време на встъпителния ден на колекционирането на спомени във Варшава.
‘Започнало от „Солидарност”, движението за свобода на много хора от централна и източна Европа през 1989 г. и 1990 г. постави основите на обединението на Европа. Сега Европеана 1989 събира на едно място личния опит на гражданите, помага това знание да се предаде на младото поколение и обединява Европа в още по-голяма степен,” каза по време на дебата Тадеуш Мазовецки, първият некомунистически министър-председател на Полша.
Всички кампании в държавите – партньори ще изтъкнат важните събития от 1989 г. В Полша например дните на колекциониране на спомени съвпадат с годишнината от първите свободни избори; в Литва, Латвия и Естония, събитията се свързват с Балтийския път, най-голямата мирна демонстрация в историята; а в Унгария, събитията се отнасят към самото падане на Желязната завеса на границата с Австрия. Европеана 1989 е планирана да обхване още държави. Уебсайтът ще бъде на разположение на български език до края на годината.
Свързани заглавия
Пътуващата изложба „Близки във времето и пространството” стартира от „Хеликон-Витоша”
„Берлин 1961: Кенеди, Хрушчов и най-опасното място на Земята“ тук