Кратък урок по български език изнесе пред народните представители председателят на ДПС Лютви Местан, съобщи offnews.bg. Поучителните му думи бяха част от дебатите по Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
„Този въпрос е реторически“, каза в хода на изказването си Местан, а от залата се дочуха корекции: „РеторичЕН“. Председателят на ДПС обаче разясни някои граматически категории, което си е феномен от парламентарната трибуна.
„Въпросът е реторичеСКИ. Когато г-н Цветков започне да ме учи дали въпросът е „реториЧЕН“ или „реторичеСКИ“, става много интересно . Разликата между „реторичен“ и „реторически“ е разликата между качествените и относителни прилагателни в българския език. Относителните прилагателни, за разлика от качествените, не се степенуват. Един въпрос, ако е реторически, той е реторически – не може да бъде по-реторически или най-реторически. И когато едно прилагателно не може да се степенува, то е на „ически“. Ако може да се степенува, е на „ичен“. Например, един футболист може да бъде техничен, по-техничен и най-техничен. Но един университет, ако е технически, той не може да бъде по-технически, а трети – най-технически“, преподаде Местан.
Учебници по българска граматика за ученици тук (Граматика за депутати и партийни деятели все още не е издадена).