Ърнест Хемингуей е автор на класиките „Сбогом на оръжията”, „За кого бие камбаната”, „Слънце изгрява” и др. През 1935 г. обаче той дава интервю за изданието „Esquire”, в което споделя кои са неговите любими книги. Ето и изборът на Хемингуей, в текст публикуван в huffingtonpost.com:
„Буденброкови“ (1901 г.) от Томас Ман. Това е историята на буржоазно семейство от Северна Германия, което посреща идването на модерното. В новия и несигурен свят връзките и традициите започват да избледняват.
„Записки на ловеца” (1852 г.) от Иван Тургенев. Колекция от кратки разкази, в които Тургенев споделя личните си впечатления. Базирани са на несправедливостта към крепостните селяни в Русия по онова време.
„Hail and Farewell” (1911 г.) от Джордж Мур. Тритомната полубиографична творба на Мур описва неговия живот в Ирландия.
„Кралица Марго” (1845 г.) от Александър Дюма-баща. Кланета, конспирации, тайни съзаклятия, бурни пирове и дуели на живот и смърт за чест в тази история на френските благородници от ХVІ век.
Разкази от Ги дьо Мопасан събрани в „La Maison Tellier” (1881).
„Пармският манастир” (1839 г.) от Стендал. Епична и интимна история за живота на самия Стендал в италианския град Парма. Голяма част от нея е фиктивна.
Книги от Хемингуей тук