Начало / Свят / Филип Рот: Живеем в обществото на цензурата

Филип Рот: Живеем в обществото на цензурата

Филип Рот получи наградата за заслуги към литературата „PEN/Allen Foundation Literary Service Award”, съобщи huffingtonpost.com. Писателят получи признание както за книги като „Portnoy’s Complaint” и „Американски пасторал”,така и за изказванията си в защита на автори от Източния блок през 70-те и 80-те години.

На специална церемония, която се състоя вторник вечерта в Националния исторически музей в САЩ, бяха четени пасажи от творби на Рот, бяха показвани клипове от филми, свързани с него или неговото творчество, както и бяха прожектирани негови интервюта през годините. 80-годишният Рот държа кратка реч, в която заяви, че макар да се е отказвал вече от писането на книги, никога няма да се отрече от написаната дума.

„Всеки ден носи нова мъка, нов страх, още безпомощност и ограничаване на свободата и свободната мисъл. Живеем в обществото на цензурата, което е вече вързано и със запушена уста – символите на деградацията. Постоянното разкриване на лична информация, все повече изчезващата възможност за личен живот унищожава сигурността на хората…Всичко това буди само гняв, маниакалните бълнувания на оковано същество, което опустошава само себе си…Жертвите на гнева”, говори пламенно Рот.

Филип Рот е роден на 19 март 1933 г. Известен е с романите и разказите си, посветени на живота на американските евреи. Написал е 26 художествени произведения. В България са преведени книгите му „Гърдата”, „Призракът излиза”, „Човешкото петно” и др. Носител е на „Пулицър”, „ПЕН/Фокнър”, „Мен Букър Интернешънъл” и други награди. Скоро беше обявен за най-великият жив американски автор.

Прочетете още

171465_b

Топ 10 на „Ню Йорк Таймс” за най-продаваните книги в САЩ

Бестселър листата на „Ню Йорк Таймс” е една от най-авторитетните в света. Класацията беше обновена …