Начало / България / Днес раздават „Икар“-ите

Днес раздават „Икар“-ите

На Международния ден на театъра – 27 март, ще бъдат раздадени наградите „Икар“ на Съюза на артистите, съобщи БГНЕС. С тези награди завършва Софийският театрален салон, а мотото е „Печеля или не – това се пита“. Носителите на Национални награди „Икар“ 2013 ще станат ясни на церемонията по връчването им, която ще се състои днес в Народен театър „Иван Вазов“. Тя ще бъде излъчена по БНТ 1 от 22 ч.

Народен театър „Иван Вазов“ е с най-много номинации – общо 12 за Националните награди „Икар“ 2013 на Съюза на артистите в България.Тазгодишният спектакъл с най-много номинации за наградата на САБ е „Хамлет“ от У. Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър „Иван Вазов“. Той се бори за общо 5 „Икар“-а. Награда „Икар“ за цялостен творчески принос получават Виолета Бахчеванова и Васил Стойчев – дългогодишни артисти на Народен театър „Иван Вазов“. Наградата за чест и достойнство получава Александър Балкански, създател на цирк „Балкански“.

Ето и всички номинации:

КРИТИЧЕСКИ ТЕКСТ, излъчени от гилдията на театроведите, критиците и драматурзите:
Асен Терзиев „Театралността – езикът на представлението“, изд. „Проф. П. Венедиков“
Ивайло Александров „Архитектоника на театралността“, изд. „Просвета – София“
Николета Пътова „Драматургия на българското:национална идентичност във възрожденската драма“, изд. „Кралица Маб“.

ДРАМАТУРГИЧЕН ТЕКСТ, излъчени от гилдията на театроведите, критиците и драматурзите:
Анна Топалджикова „Робин“
VOX POPULI „Яце форкаш“
Елена Алексиева „Терапевтът“

СЪВРЕМЕННА БЪЛГАРСКА МУЗИКА, излъчени от Гилдия на музикалните артисти:
Васил Гюров за музиката към експерименталния филм „Волни до гроб“
Група Deep Zone Project за песента „I Love My DJ“
Toma & Band за песента „Сам на света“

СЪВРЕМЕНЕН ТАНЦ И ПЪРФОРМАНС, излъчени от Гилдията за съвременни изпълнителски изкуства:
„АртеФакт“ – Дерида Денс, хореография Живко Желязков, изпълнение Джънгин Лий
„Cadaver“ – автори Станислав Генадиев и Мартин Пенев
„Мишеловката“ – пърформанс в „Хамлет“, хореографи Виолета Витанова и Станислав Генадиев

„ЗЛАТЕН ГЛАС“, излъчени от Гилдията на актьорите, работещи в дублажа:
Ани Василева за дублаж на ролята на Виктория в сериала „Отмъщението“
Димитър Иванчев за дублаж на ролята на Аксел в сериала „По средата“
Елена Русалиева за дублаж на ролята на Пати Хюз в сериала „Щети“

ЦИРКОВО ИЗКУСТВО, излъчена от Гилдията на цирковите артисти:
Цветелина Попова за 20 годишната й дейност и постиженията й в областта на каучук –еквилибристиката

КУКЛЕН СПЕКТАКЪЛ, излъчени от гилдията на творците в кукленото изкуство:
„Вграждане“ по текст на Мария Станкова, режисура Веселка Кунчева, Държавен куклен театър – Пловдив
„Вълшебното огниво“ по Ханс Кристиян Андерсен, режисьор Георги Михалков, Държавен куклен театър – Варна
„Приказка за скитника-крал“ по Карал Чапек, режисьор Катя Петрова, Столичен куклен театър

ИНДИВИДУАЛНО ПОСТИЖЕНИЕ В КУКЛЕНОТО ИЗКУСТВО, излъчени от от гилдията на творците в кукленото изкуство:
Магдалена Митева за сценария, режисурата и сценографията на „Изгубеният ключ“, Държавен куклен театър – Видин
Мила Коларова и Божидар Александров за актьорското им постижение в „Грозното патенце“ по Ханс Кристиян Андерсен, Театър 199 „Валентин Стойчев“
Свила Величкова за сценографията на „Пепеляшка“ по Шарл Перо, Държавен куклен театър – Стара Загора и за сценографията на „Любовта към трите портокала“ по Карло Гоци, Куклен театър – Сливен

МАЙСТОРСКО ТЕХНИЧЕСКО ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ:
„Крал Лир“ от У. Шекспир, режисьор Стайко Мурджев, Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ – Пловдив
„Скачай“ от Здрава Каменова, режисьор Калин Ангелов, Театър „София“
„Хамлет“ от У. Шекспир, режисьор Явор Гърдев, Народен театър „Иван Вазов“

СЦЕНОГРАФИЯ:
Елена Шопова и Никола Налбантов за визуалната среда на „ПроТекст 5: Навреме“, проект на Организация за съвременно алтернативно изкуство „36 маймуни“
Мариета Голомехова за „Вграждане“, по текст на Мария Станкова, режисьор Веселка Кунчева, Куклен Театър – Пловдив
Никола Тороманов, Даниела Ляхова и Венелин Шурелов за „Хамлет“ от У. Шекспир, режисьор Явор Гърдев, Народен театър „Иван Вазов“

АВТОРСКА МУЗИКА ИЛИ ОРИГИНАЛНО МУЗИКАЛНО ОФОРМЛЕНИЕ:
Асен Аврамов за „Медея – майка ми“, спектакъл на Иван Добчев и Маргарита Младенова, Театрална Работилница „Сфумато“
Калин Николов за „Вуйчо Ваньо“, от А. П. Чехов, режисьор Пламен Марков, ТМПЦ – Варна, Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ и за „Нощна пеперуда“ от П. Гладилин, режисьор Явор Гърдев, Народен театър „Иван Вазов“
Христо Намлиев за „Вграждане“ по текст на Мария Станкова, режисьор Веселка Кунчева, Куклен Театър – Пловдив

ДЕБЮТ:
Васил Дуев – автор и режисьор на „Самотни персонажи“, Театрална работилница „Сфумато“
Галя Костадинова за ролята й във „Всичкоядецът“ от Мирослав Христов, режисьор Ани Васева, сдружение „Плюс“, METHEOR, the fridge, Театрална работилница „Сфумато“
Мартин Киселов за режисурата на „Скъпа Елена Сергеевна“, Сдружение „Реплика“
Силвия Станоева и Иво Желев за актьорския тандем в „Клер, Мадам, Соланж“, по Жан Жьоне, режисьор Касиел Ноа Ашер, продуцент: „Гала филм“

ПОДДЪРЖАЩА МЪЖКА РОЛЯ:
Дамян Тенев за ролята на Едмънд в „Крал Лир“ от У. Шекспир, режисьор Стайко Мурджев, Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ – Пловдив
Ивайло Драгиев за ролята му в „Медея-майка ми“ спектакъл на Иван Добчев и Маргарита Младенова, Театрална Работилница – Сфумато
Мариус Куркински за ролята на Клавдий в „Хамлет“ от У. Шекспир, режисьор Явор Гърдев, Народен театър „Иван Вазов“

ПОДДЪРЖАЩА ЖЕНСКА РОЛЯ:
Анастасия Ингилизова за ролята на Перонела в „Декамерон“ по Бокачо, режисьор Диана Добрева, Театър Българска армия
Ася Иванова за ролята на Хайде в „Ковачи“ от Алек Попов, режисьор Възкресия Вихърова, Университетски театър – Нов Български Университет
Светлана Янчева за ролята на Серафима Илинична, тъща в „Животът е прекрасен“ от Николай Ердман, режисьор Александър Морфов, Народен театър „Иван Вазов“ и за ролята на Огледалото в „Златни мостове и Секвоя“ от Константин Илиев, режисьор Бина Харалампиева, Малък Градски Театър „Зад канала“

МЪЖКА РОЛЯ:
Иван Юруков за ролята на Виктор Зилов в „Лов на диви патици“ от А. Вампилов, режисьор Юрий Бутусов, Народен театър „Иван Вазов“
Камен Донев за ролята на Семьон Семьонич Подсекалников в „Животът е прекрасен“ по Н. Ердман, режисьор Александър Морфов, Народен театър „Иван Вазов“
Леонид Йовчев за ролята на Хамлет в „Хамлет“ от У. Шекспир, режисьор Явор Гърдев, Народен театър Иван Вазов“

ЖЕНСКА РОЛЯ:
Гергана Плетньова за ролята на Соня във „Вуйчо Ваньо“ от А. П. Чехов, режисьор Пламен Марков, ТМПЦ – Варна, Драматичен театър „Стоян Бъчваров“
Мариана Крумова за ролята на Медея в „Медея“ по текстове на Еврипид, Ануи, Драйер, режисьор Петър Денчев, Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе
Силвия Лулчева за ролята на Джоан в „Любовна песен“ от Джон Колвенбак, режисьор Андрю Волкофф, Младежки театър „Николай Бинев“

РЕЖИСУРА:
Александър Морфов за „Животът е прекрасен“ от Н. Ердман, Народен театър „Иван Вазов“
Пламен Марков за „Вуйчо Ваньо“ от А. П. Чехов, ТМПЦ – Варна,Драматичен театър „Стоян Бъчваров“
Явор Гърдев за „Хамлет“ от У. Шекспир, Народен театър „Иван Вазов“.

Богато разнообразие от над 35 000 заглавия.
Поръчай добри книги от Helikon.bg!

Прочетете още

230857_b

Топ 10 на „Хеликон” за най-продавани книги (9 май – 15 май)

ХУДОЖЕСТВЕНА ЛИТЕРАТУРА 1. Пасиансът на архангелите от Мария Лалева 2. Божият ген от Людмила Филипова …