Част от новооткрито есе на класика Робърт Луис Стивънсън беше публикувано, съобщи huffingtonpost.com. Произведението излезе в американското списание „The Strand Magazine” в Мичиган. Изданието е публикувало мрачни текстове и от Марк Твен, Греъм Грийн и други известни автори.
Заглавието е „Books and Reading. No 2. How books have to be written”. Както става ясно, това е неговата втора част. Андрю Гъли, главен редактор на списанието, споделя, че първата част за последно е видяна на търг през 1914 г. – 20 години след смъртта на автора на „Острова на съкровищата” и „Странният случай с доктор Джекил и мистър Хайд”.
Стивънсън пише:
„В боклуците, които не се съмнявам, че четете, голяма част от хората са застреляни, наръгани или удавени. Получавате съвсем малко вълнение за парите си. Ако искате да знаете какво е наистина убийството, ако искате да го видите в дома си, трябва да четете труда на някой велик автор. Прочетете „Макбет”, например, или още по-добре – накарайте някой да ви го чете на глас. Тогава ви обещавам, че ще изпитате това, което хората наричат сензация”.
Гъли вярва, че есето е писано около 1881 г., скоро след като Стивънсън е навършил 30 години. Тогава писателят е работил върху „Острова на съкровищата”, публикувана през1883 г. Разсъжденията му е трябвало да излязат в младежкото списание „Young Folks”, но така и не биват публикувани.
Голяма част от есето на Стивънсън са неговите мисли относно изкуството. Той пише, че когато животът е изложен на хартия, той изглежда по-ужасен, по-хубав, по-героичен. Това било така, защото „всички глупости остават навън”.
„Избрано от Стивънсън тук