Американското министерство на отбраната вдигна частично цензурата, наложена върху повече от 400 пасажа във военни мемоари за Афганистан, съобщи “Ню Йорк таймс”. Пентагонът е решил, че тяхното публикуване няма да навреди на националната сигурност.
През 2010 г. властите цензурираха “Операция Тъмно сърце” на Антъни Шефър. Книгата описва работата на американски разузнавач в Афганистан. Пентагонът видя изтичане на класифицирана информация и заличи доста пасажи. Това му струва около 50 хил. долара, тъй като трябваше да изземе 10-хилядния тираж. Авторът заведе дело срещу бруталната намеса. В отговор Петагонът е преразгледал решението си и е установил, че половината задраскани откъси не са опасни.
От първото издание все пак са се продали известен брой книги и сега изследователите сравняват, за да разберат какво точно министерството на отбраната смята за недопустимо за публикуване. Например в първото издание е изтрито името на хеликоптерна база, което сега се връща обратно в текста. Кодовите имена обаче остават забранени за назоваване.
Авторът на книгата е бил офицер в армията до 2011 г. Той е заявил, че ще се възползва от частичното отпадане на цензурата за новото си турскоезично издание. Недоволен е обаче, че дейността му, която му е донесла медала Бронзова звезда, продължава да бъде сочена като секретна и невъзможна за разказване. Шефър твърди, че Пентагонът продължава да нарушава Първата поправка в конституцията – свободата на словото.
Стивън Афтъргуд от Федерацията на американските учени посочва, че поведението на военните илюстрира абсолютно субективният характер на системата за засекретяване на информация. “Търсенето на логика в този процес е като падане в бездънна заешка дупка”, казва той.