Спомняте ли си защо е набръчкана кожата на носорога? Защо китът има тясно гърло и как леопардът стана на петна? Дааа, всички знаем, защото Ръдиард Киплинг ни разказа.
Роденият в Бомбай английски писател е автор освен на знаменитите си приказки още на няколко стихосбирки, сборници с разкази и романи. И, разбира се, на „Книга за джунглата” – едно от най-известните в света детски произведения.
Пътешественикът Киплинг е роден на 30 декември 1865 г. Той е най-младият носител на Нобелова награда за литература – през 1907 г. на 42 г. получава отличието за оригиналността на фантазията си и забележителния си талант на белетрист.
Двете деца, които загубва, променят драматично мирогледа на автора. Философските му размисли в късната му проза са силно повлияни от ударите на съдбата. Киплинг става масон и пише впечатляващата автобиографична книга „Мъжът, който искаше да бъде крал”. Години по-късно мнозина известни писатели като Борхес, Томас Елиът, Джордж Оруел признават, че са били силно повлияни от него.
Ето няколко от бисерите, които Киплинг ни остави:
Думите най-силният опиат, употребяван от хората.
Винаги предпочитам да вярвам в най-доброто у хората – това спестява толкова безпокойства.
Женската догадка е много по-точна от мъжката увереност.
За всичко, което вземаме, трябва да платим, но цената е брутално висока.И най-глупавата жена може да се справи с умен мъж, но с глупака може да се справи само най-умната.
Който не знае,
и не знае, че не знае,
е глупак – ИЗБЯГВАЙ ГО.Който не знае,
и знае, че не знае,
е ученик – НАУЧИ ГО.Който знае,
и не знае, че знае,
спи –СЪБУДИ ГО.Който знае,
и знае, че знае,
е мъдрец – СЛЕДВАЙ ГО!“