Той е български писател, но е признат като един от най-големи съвременни детски автори в Германия. В родната си България е известен повече като журналиста Велко Верин и то най-вече на тези, които преди десетилетия слушаха забраненото от комунистическия режим радио „Свободна Европа”. В базираната в Мюнхен радиостанция той работи от 1966 до 1991 г.
Днес, 10 октомври, Димитър Инкьов щеше да навърши 80 години. Автор е на 112 книги, писани на немски език, много от тях признати за бестселъри.
Димитър Инкьов е роден в Хасково. Завършва минно-техническа гимназия в Перник, следва театрознание във ВИТИЗ „Кр. Сарафов“, където е състудент с Хачо Бояджиев, Иван Андонов и др. Работи в списание „Наука и техника за младежта“, сътрудничи на в. „Стършел“ и списание „Авто-мото“.
През октомври 1965 г. Инкьов успява да напусне България, установява се в Мюнхен и от 1 юни 1966 г. започва работа като коментатор в радио „Свободна Европа“. Там прави ежеседмичното сатирично предаване „Весела неделя“. Той е създателят на персонажа Ботуш Каишев — партизански генерал, и на понятията милиционеро-социиализъм и бананизъм.
През 1973 г. започва да пише на немски детски разкази за Баварското радио. През 1974 г. излиза от печат първата му книга „Куклата, която искаше да си има бебе“ (Die Puppe, die ein Baby haben wollte). Тя е обявена за бестселър на годината и е преведена на 16 езика.
От 1974 г. в Германия всяка година излизат по 4-5 книги на Димитър Инкьов. Броят им до началото на 2006 г. е 112.
През 1992 г. в Националната библиотека в София бе направена изложба на книгите му. В библиотеката са каталогизирани като негово дарение 76 заглавия на 16 езика. През 1995 г. писателят подари на изучаващите немски език училища в България 30 000 екземпляра от свои книги и още 30 000 екземпляра книги от немски автори.
От 2000 г. Димитър Инкьов е доктор хонорис кауза на НАТФИЗ „Кр. Сарафов“.
Димитър Инкьов е удостоен с почетната награда „Златно перо“ (Goldene Feder) през 1989 г. Късите детски разкази, които той пише, са влезли в учебниците на основните училища в Германия, Австрия, Швейцария, Гърция, Канада, Южна Корея и др. Неговите произведения за деца са преведени на над 25 езика и са издадени в над 50 страни по всички континенти.
В България книгите му на практика са непознати. Повечето от тях дори не са превеждани на български. От 2000 г. е доктор хонорис кауза на НАТФИЗ „Кр. Сарафов“.
Димитър Инкьов умира в Мюнхен на 24 септември 2006 г.
Фото: wincrange-schoul.lu