Невена КРУМОВА
Има ли книги за мъже и книги за жени? По какво се различава „женското” писане от „мъжкото”? Жените писателки бавно си проправят път в голямата литература, доколко писането е свързано със социалната позиция? Може ли писателят да създаде убедителен и достоверен литературен образ на другия пол? Ако сте си задали поне веднъж някои от тези въпроси, а не познавате творчеството на Джордж Елиът, имате причина да посегнете към книгата й – не само заради мъжкия й псевдоним, а и заради следата, която оставя в литературата, заради зрелостта на текста й, пред който се прекланя и Вирджиния Улф.
Романът отразява културния живот на XIX век, бурния интелектуален живот на средновикторианския период, през който се властва хуманизмът.
„Мидълмарч” е многопластов роман, който разкрива героите си до дълбочината на човешката същност, изправени пред морални дилеми: в борбата между духа и плътта, между алтруизма и егоизма, детерминизмът и свободната воля – философските парадигми на епохата са втъкани в художествения текст, без да го утежняват.
„Мидълмарч” тук