Британската организация „Училището на живота” започна курс по библиотерапия, който се базира на идеята, че лични проблеми могат да бъдат преодолени, като се съпоставят с тези на литературни герои, съобщи сайтът Big Think, цитиран от dnevnik.bg.
Идеята е на швейцарския писател и философ Ален дю Ботон, който работи по нея в един екип с издатели, автори и художници. Ботон, сред чиито книги е „Как Пруст може да промени живота ви“, смята, че културата е много подценявана като начин за справяне с личните проблеми. Инициаторите подчертават, че библиотерапията не е насочена към хора със сериозни психически диагнози, а такива, които са често неудовлетворени, потиснати и имат негативен поглед към живота.
Екипът подбира книги, чиито сюжет и герои съответстват на настроенията и оплакванията на всеки един от записалите се в курса. „Да избереш подходящата творба за определен човек е изключително трудно“, казва Ботон. Могат да бъдат препоръчани романи, поезия, документални и философски книги, а курсовете са разделени на индивидуални, за двойки и за деца. Най-честите „пациенти“ са разведени, хора на около 30 с проблеми в интимните отношения, които и такива, които са пред пенсиониране. Сред авторите, които често се препоръчват, са Иън Макюън, Джейн Остин, Дж. Д. Селинджър, Джон льо Каре, Пол Остър, Джоан Роулинг.
„Четенето е най-силният, умен и провокиращ към мислене начин да разбереш света, това, което е около теб и в теб“, казва Алекс Кларк, която е преминала курса
Библиотерапията съществува в САЩ от 30-те години на ХХ век. През годините тя се е прилагала на деца с целта да развият съчувствие към проблемите на връстниците чрез преживяванията на герои в детската литература. Използвана e и сред войниците през Втората световна война.