Начало / България / „Гьоте институт” вече ще заема книги онлайн

„Гьоте институт” вече ще заема книги онлайн

„Гьоте институт”- България ще предложи книги онлайн 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата. Началото ще е на 23 август,  съобщи електронният му сайт.

Кратко представяне на новата услуга в библиотеката ще има в следните дни:
Вт, 28.08., 18-19 ч.
Вт., 11.09., 18-19 ч.
Сб., 15.09., 13-14 ч.
Вт., 18.09.,18-19 ч.
Ср, 26.09., 17-20 ч.

В Германия вече над 300 библиотеки предлагат тази интернет услуга, пише в статия, целяща да я популяризира. През 2007 г. са се появили четири пилотни градски е-библиотеки – в Хамбург, Кьолн, Мюнхен и Вюрцбург. Примерът бил последван от много други и в момента в Германия над 300 библиотеки самостоятелно или като част от библиотечен съюз предлагат книги от дистанция.
В Мюнхенската градска библиотека броят на онлайн-заеманията всяка година се удвоява. През 2011 г. заеманията са 11 милиона.  Между 5 и 10 процента от абонатите на библиотеката вече са използвали виртуалната услуга.

Най-големият проблем на онлайн заемането е съвместимостта. Много четива не могат да се използват с електронни четци, таблети или смартфони, а само с персонален компютър.  Други проблеми при онлайн заемането са техническите въпроси, кратките срокове за заемане, особено за всекидневниците и ограничените наличности.
,,В момента фондът ни за онлайн-заемане е по-малък отколкото в най-малкия клон на библиотеката ни”, казва Ернст Цимерман, заместник-директор на отдел ,,Заемания” в Мюнхенската библиотека.

Виртуалната библиотека изисква време, за да се разрасне. Постоянно трябва да се набавят нови медии, за да бъде фондът актуален, и да се поддържа един балансиран микс – а това е въпрос на разходи. Ето защо тъкмо за малките библиотеки обединяването в консорциуми е една възможност да могат да предлагат услугата ,,,онлайн-заемане”. В консорциум те имат възможността бързо да разширят собствения си фонд от дигитални медии и на базата на ниски разходи да се присъединят към една устойчива система за отдаване под наем.

По правило с един лиценз е възможно само едно заемане, а едновременното заемане не е възможно, както е в библиотеките – читални. Дигиталното правно регулиране пък гарантира това, че след изтичането на срока за заемане, медията да не бъде повече достъпна на устройството и предпазва данните от неоторизирано разпространение. Въпреки това издателствата остават скептични поради страха си от разпространението на пиратски копия.
Въпреки проблемите онлайн  заемането е единственият начин библиотеките да станат част от дигиталния свят.

Прочетете още

warren-buffet-rotasini-degistiriyor-apple-hisselerini-satti-nakitte-kaldi-65iq

Уорън Бъфет отговоря на високите мита със стих от Ръдиард Киплинг

Инвеститорът е известен с любовта си към книгите Сривът на пазарите, след като президентът Тръмп …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...