Скоро стана ясно, че Габриел Гарсия Маркес има деменция и няма повече да пише. Тази тъжна новина провокира сайта flavorwire.com да припомни съдбите на известни автори, които прекратяват преждевременно кариерите си.
1. Габриел Гарсия Маркес. Естествено, започваме от него. „Химиотерапията спаси живота му, но унищожи много неврони и защитни клетки, което ускори процеса. Сега той не пише повече, а доживява спокойно последните години от живота си”, коментира брат му Хайме. Преди години Маркес се пребори с рака чрез химиотерапия.
2. Айрис Мърдок. Скоро след като публикува последната си творба, „Дилемата на Джаксън” през 1995 г., Мърдок беше диагностицирана с Алцхаймер. Някои критици твърдят, че първите симптоми на болестта се усещат в последната й книга.
3. Юджийн О’Нийл. Нобеловият лауреат е измъчват от много болести през живота си. Сред тях туберкулоза, малария, дори депресия и алкохолизъм. През 1941 г. е диагностициран с Паркинсон. О’Нийл живее още 10 години, но не твори.
4. Е. Б. Уайт. Подобно на Маркес, той също е измъчван от деменция. Болестта му пречи да продължи да пише, но неговите роднини казват, че е запазил чувството си за хумор до последните си дни.
5. Ърнест Хемингуей. Папа прекарва живота си в опити да си изгради имидж на силен и непоколебим мъж. Той страда от алкохолизъм почти през целия си живот. Оцелява след две самолетни катастрофи. Депресията, породена от факта, че не успява наистина да бъде това, което иска да бъде, го карат да се самоубие с пушка през 1960 г.
6. Е. М. Форстър. Останалите изброени писатели спират да пишат скоро преди смъртта си. При Форстър случаят е различен. Той прекратява творческа дейност цели 46 години преди да умре. Причината е повече от странна – секса. След като губи своята девственост на 38 годишна възраст от ранен войник на плаж в Египет, Форстър не успява да продължи да твори. Смята се, че потискането на неговата сексуалност е било вдъхновението му. Поне причината е била положителна и той е бил щастлив.
7. Джейн Остин. Тя живее едва 41 години. До последно се опитва да пише, но болестта я притиска все повече, преди окончателно да прекрати както творческия, така и житейския й път.
8. Артюр Рембо. Не се знае защо прекратява творческа дейност. Рембо пише най-силните си неща между 15 и 20-годишна възраст. Виктор Юго го нарича „малкия Шекспир”. След това заминава за Африка където се занимава с търговия до края на живота си.