Начало / Критика / Не стават ли прекалено дълги книгите?

Не стават ли прекалено дълги книгите?

Писателят Марк Уортман – автор на „The Bonfire”, разсъждава върху това дали най-добрите книги в днешно време не са прекалено дълги и неподходящи за забързаното ни ежедневие. Текстът му е публикуван в thedailybeast.com.

 

Четем книгите на думи, но издателите изглежда ги продават на килограм. За да получи една книга признание в днешни дни, тя трябва да е дълга, да тежи доста. Не е ли време издателите да минат на диета? Древен афоризъм казва: „Изкуството е дълго, животът е кратък”. Ето обаче някои от най-добрите книги в последно време, които бих искал да прочета: „Стив Джобс” от Уолтър Айзъксън (630 страници), „Айзенхауер във война и мир” от Джийн Едуард Смит (976), четвъртия том от Робърт Каро за живота на Линдън Джонсън (736), „Джордж Ф. Кенън” от Джон Луис Гадис (800), „Малкълм Екс” от Менинг Марабъл (608) и „The Quest” от Даниъл Йергин (804).
Това прави 5 239 страници. Ако искате да наваксвате, като мен, с другите томове на Каро, добавете още 3 712. Общо 8 591. Намаляваме от тях библиографии, пролози, посвещения и т.н. и остават 7 608. По 2 минути на страница, това са 250 часа четене. По друг начин казано, трябва да прекарвам солидни, концентрирани 4 часа четене, всеки изминал ден, и за 60 дни ще съм готов.
Когато свърша с този маратон, тогава ще съм адекватен на съвременните дискусии в литературата. Но вероятно през това време ще излязат още значими трудове. Има го обаче следния момент – толкова четене могат да си позволят само тези, на които това е професионално задължение. Вярно е, че всяко историческо събитие, всеки значим момент или личност предполага много подробности. Но защо авторите се чувстват задължени да пишат дълги книги? Какво стана с модерния свят, ориентиран около медиите, в който всичко препуска и се развива бързо?
Изглежда, сега голямо се равнява на важно и ценно. Авторите искат да подхранват егото си, а редакторите ги мързи да се замислят за малкото време, с което читателите разполагат. Животът е заето място, но не го казвайте на тези, които пишат дълги книги.
Вече навсякъде има много информация – онлайн архиви и т.н. Винете „Гугъл” или който прецените за това. Писатели, учени или разследващи журналисти могат да дълбаят много на дълбоко. В резултат на това, понякога те се натъкват на съкровище, или с други думи, материал, който да опишат на дълго и широко. Много рядко обаче трудът, който те са положили, плюс този, който читателя полага, за да прочете, е равен на нещо наистина революционно. В повечето случай всеки може да си набави информацията и без да чете огромни книги.

Прочетете още

9c9cca607b65c067f2737caeb82300aa

Марио Варгас Льоса почина на 89

Отиде си един от последните колоси в литературата Тъжната новина поднесоха на света децата му …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...