Американският автор на детския бестселър „Където бродят дивите неща“ (Where The Wild Things Are) Морис Сендак е починал на 83-годишна възраст, предадоха световните агенции. Новината първо е съобщена на „Ню Йорк таймс“ от неговия дългогодишен редактор Майкъл ди Капуа. Смъртта на писателя е настъпила в дома му в Данбъри, Кънектикът, след усложнения, причинени от скорошен мозъчен инсулт.
Сендак е автор на 17 книги и освен като писател се изявява и като изкусен илюстратор. Става най-известен с историята си от 1963 г. за Макс – „царят на всички диви неща“ от поемата от 10 изречения „Където бродят дивите неща“.
Книгата е екранизирана през 2009 г. от режисьора Спайк Джоунс. Има и няколко други адаптации, сред които късометражен анимационен филм от 1973 г. и опера от 1980 г.
„Където бродят дивите неща“ се превръща в детска класика в САЩ и е продадена в над 19 млн. копия в целия свят. Книгата разказва за момче, което тръгва на пътешествие през собственото си въображение, след като е изпратен в леглото без вечеря.
Когато е издадена, творбата е определяна като противоречива заради илюстрациите в нея. Някои тогава твърдят, че те плашат децата, но това не й пречи да донесе на Сендак престижния медал Caldecott за най-добра детска книга през 1964 г.
Морис Сендак е роден през 1928 г. в Бруклин в семейството на полски евреи имигранти. За живота си казва, че минава под облака на холокоста и събитията от Втората световна война, които се вкореняват и в неговия суров и честен творчески стил.
Неговата детска мечта да стане илюстратор се осъществява през 1951 г., когато е нает да рисува за Wonderful Farm на Марсел Айме, а през 1957 вече пише собствени книги.
През февруари 2013 г. се очаква посмъртно да бъде издадена и неговата книга с картинки „Книгата на брат ми“ (My Brother’s Book) – поема, писана и илюстрирана от Сендак, вдъхновена от любовта му към неговия покоен брат Джак.
Писателят е носител на редица награди и отличия, сред които са медал „Ханс Кристиян Андерсен“ за илюстрации от 1970 г. и наградата „Лаура Ингълс Уайлдър“ от Американската литературна асоциация през 1983 г.
Освен да пише Сендак, се занимава и със създаването на костюми за балет и опера. Правил е костюмите за чешката опера Brundibar, като стои и зад дизайна на продукцията „Лешникотрошачката“ на балета Pacific Northwest, която по-късно е превърната в телевизионен филм.
Сендак е продуцент и на различни телевизионни анимационни поредици, основаващи се на неговите илюстрации. Сред тях са „Седем малки чудовища“ (Seven Little Monsters), както и „Джордж, Марта и Малката мечка“ (George and Martha and Little Bear).
През 1996 г. президентът Клинтън връчва на Сендак Национален медал за изкуство за неговия богат творчески труд.