Начало / България / Философ изследва личното безсмъртие

Философ изследва личното безсмъртие

Възможно ли е безсмъртието? Как ще изглежда конкретно сценарият на този процес в неговия кибернетичен вариант?
„Това е една от скритите страници в историята и в науката. Не се говори много за лично безсмъртие. Обикновено това е тема на религията. От съвсем скоро се заговори в науката за лично безсмъртие. Това е неограничено съществуване на личността на човека, като запазва автентичността на личността неограничено във времето. Кибернетичният вариант на лично безсмъртие е напълно материалистичен. Личността би могла да бъде прехвърлена от един биологичен организъм в друг – примерно клониране. Или в изкуствен организъм, създаден чисто технологично. Просто аз да се прехвърля в ново тяло – усвоявам ново тяло, развивам се, в един момент се прехвърлям в следващ, развивам се и т.н. Единственото нещо, което трябва да се съблюдава, е да има известна приемственост между телата носители. Не може да става с рязък скок. И всеки следващ носител да бъде по-съвършен от предходния, защото иначе има регрес. Артър Кларк счита, че това е магистралният път на развитие на човечеството и на науката въобще. Аз мисля, че никой не желае смърт, няма човек, който да се откаже от подобно нещо”, заявява авторът на  „Лично безсмъртие без мистика и религия” д-р Таньо Колев.

Книгата ще бъде представена на 12 април, четвъртък, от 18 ч в столичната книжарница „Хеликон-Витоша”.

Д-р Таню Колев изследва проблема за реализиране на идеята за рационално лично безсмъртие от няколко десетилетия като физик и доктор по философия към СУ „Св. Климент Охридски” и като ръководител на проекта „Системно-информационен модел на психичното и непосредствено носещите го невродинамични процеси“ в Националната програма за изследване на човека и неговия мозък.

Първи публикации по темата за личното безсмъртие той прави през 1978 г. с ръкописа „Хомо етернитатис”, внесен във фонда на БАН. През последните десетилетия д-р Колев формира научна група от специалисти, които работят върху основните аспекти на идеята за лично безсмъртие и възможностите за прехвърляне на психика от един носител в друг на основата на информационния подход и Обща теория на системите.

„Лично безсмъртие без мистика и религия“ тук

Прочетете още

onyx-storm-hardcover-30

Топ 10 на „Ню Йорк Таймс” (31 март – 6 април)

ХУДОЖЕСТВЕНА ЛИТЕРАТУРА   ––––––––––– 1. „Буря от оникс“ от Ребека Ярос (9 седмици в класацията) 2. …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...