Тя беше единствената британка в краткия списък
Orbital е политическа фикция – и точно книгата, от която сега имаме нужда, по думите на журито. Историята, създадена от 49-годишната Саманта Харви, е за шестима фиктивни астронавти от Япония, САЩ, Великобритания, Русия и Италия. В продължение на 24 часа те обикалят Земята, създавайки картина на живота ни днес. Всяка глава в романа отговаря на една обиколка на планетата ни – общо 16 за денонощието.
„Единомислието ни по отношение на Orbital е признание за красотата и амбициозността на романа“, заяви председателят на тазгодишното жури Едмънд Де Ваал. „Не очаквах наградата”, реагира пък самата авторка и посвети приза на „онези, които говорят за, а не против Земята, за, а не против достойнството на другите хора и чуждия живот, които говорят за мир, избират мира и работят за мира”.
Промените на Земята, включително в климата, но и извънземните или праисторическият човек – всички те са на фокус в Orbital, докато героите на книгата изживяват залез слез залез и изгрев след изгрев. Самата идея астронавтите да размишляват за живота ни, далеч от планетата – както пише и „Ню Йорк Таймс“, придава яснота, която не е замъглена от предразсъдъци или конфликти, присъщи на Земята днес. Така се и ражда тази книга, посветена на човечността и обагрена с невероятното въображение на своята авторка.
Прекарала детството си в британския югоизток, Харви остава с майка си след развода на своите родители. Учи в Йорк и Шефилд, но прекарва известно време и в Япония. Завършва докторантура в сферата на творческото писане. Дебютира през 2009-а – с роман, в който повествованието се води от името на мъж, страдащ от Алцхаймер. Тогава е номинирана за първи път за „Букър“. Впечатлява и с роман, създаден по песен на Ленард Коен. „Кълчър шоу“ я включва сред 12-те най-добри британски авторки от ново време. Сравнявата е с Вирджиния Улф заради лиричността и умелото пресъздаване на човешката психика.
Orbital пък привлича внимание далеч извън рамките на „Букър“. Книгата е в краткия списък и за още две престижни отличия – Наградите „Оруел“ и тези на името на Урсула Ле Гуин. Показателен е и фактът, че книгата е най-продаваната от включените в краткия списък за „Букър“. Нещо повече – допреди обявяването ѝ за победител, тя беше купувана повече от предишните три спечелили отличието заглавия накуп. Orbital е първата книга, спечелила наградата, в която действието се развива в космоса. Тя е и втората най-кратка, печелила „Букър“ – едва 136 страници.
Orbital попадна в краткия списък, редом с книги на Пърсивал Евърет, Рейчъл Къшнър, Ани Майкълс, Шарлот Ууд и Яел ван дер Уден