Начало / Читатели / Българска книга за Деня на независимостта

Българска книга за Деня на независимостта

Празникът е от най-хубавите в националната ни история

dannyel-spasov-RRn2wkjQPzo-unsplash

Хрониките са добре познати – на 22 септември 1908 г. Фердинанд Първи обявява тържествено независимостта на България. Това се случва в църквата „Св. 40 мъченици“ във Велико Търново. Оценките за самия акт са противоречиви. Навремето са посрещнати с неодобрение от съседите ни. Сега и самите ние се съмняваме. Може би е типично за времето – със забележката, че обявяването на независимостта е една от малкото стъпки, която България прави, без да търси чуждо одобрение, без да разчита на подкрепа.

Такива са и книгите, които събираме за този ден. Писани понякога срещу обстоятелствата – като късащата сърцето „Градинарят и смъртта“ на Георги Господинов. Новият роман на обичания наш писател стана бързо най-продаваният в „Хеликон“. Будеше любопитство как ще продължи кариерата си той след получаването на Международен „Букър“ за „Времеубежище“. Съдбата обаче жестоко му посочи пътека…

Още един бестселър от роден автор е сякаш създаден за такива дни – „Нишка“ на Виктория Бешлийска. Историята преплита много поколения, ниже се покрай няколко героини, така авторката сплита третата си книга, която затвърди успеха ѝ като една от най-четените български писателки днес.

Добавяме в тази редица пореден български талантБоян Боев. Неговата „Сайбиевата невеста“ стъпва върху народната памет, преплита исторически факти с интригуващ сюжет, за да се роди книга-приключение, която говори за нравите на миналото, но и за собствената ни народопсихология. Точно в това е силен Боян – да описва и доброто, и злото, което носи в душата си българинът.

Цончо Родев пък ни поднася онази позабравена автентична българска история, която е далеч от елитите ни и дори от описаното в учебниците. „Сливенската трилогия“, писана още от 80-те беше преоткрита напоследък. Тя е любопитен документ, но и чудесна поредица от романи, в която големите събития съседстват със злободневието на един град, призван да роди много добри и отговорни българи – Сливен. Затова си струва и днес да разгърнем книгите от нея – първата е „Тътени“.

22

Септември е знаков за България. Отбелязахме вече 139 години Съединението на Източна Румелия с Княжество България. А сега честваме и Деня на независимостта, настъпил през 1908-а. Посрещаме тези дати с благодарност и българска книга – какво по-хубаво от това.

Препоръки за Деня на независимостта от Краси Проданов
Снимки от Yasin Alsbey и Dannyel Spasov за Unsplash

Прочетете още

249123

„Опасни сънища“ – мръсна приказка за Пепеляшка

Романтиката още е на мода Сара Маклейн ни предлага нова завладяваща история – с Грейс …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...