Начало / Читатели / Забранено за четене

Забранено за четене

Книгите и днес страдат от цензура

tom-hermans-9BoqXzEeQqM-unsplash

Нормално е да влезеш в книжарница – и да избереш хубава книга… Спрямо твоите интереси и ценностна система. Или пък да я намериш в библиотеката! Изненадващо обаче дори в САЩ на места това е трудно възможно – за определени заглавия. Гласовете на писателите са заглушавани по една или друга причина. Книгите понякога и забранявани.

Сред най-често срещаните обвинения е описанието на насилие по страниците. Много труден е и пътят пред книги, които разказват по един или друг начин за хора със свободно избрана полова идентичност. Същото важи и за четива, в които на преден план е дрогата или полицейското насилие, също и различни форми на расова дискриминация.

Ето няколко примера за забранявани и в наши дни книги

„Предимствата да бъдеш аутсайдер“

Стивън Чбоски описва превратностите в собствения си живот в тази книга от самия край на миналия век, която се превръща и в бестселър. Роман за съзравянето и откриването на собствената сексуалност, „Предимствата да бъдеш аутсайдер“ включва като тема и всички капани пред младите хора от рода на дрога, сексуално насилие и т. н. Разсъждава и върху тежката задача да запазиш психическото си здраве в нашия луд, луд свят. Точно тези теми се оказват препъникамък пред разпространението на книгата и тя е забранена в много американски училища.

„Къде си, Аляска?“

Първият роман на Джон Грийн излиза през 2005 г. Американската библиотекарска асоциация включва книгата сред десетте най-добри за млади читатели. Има и сериал по нея от 2019 г. Посветена на живота и смъртта, „Къде си, Аляска?“ обобщава и преживяванията на самия автор в Индиан Спрингс. Там той се превръща в обект на тормоз, което вгорчава дните му. Героят в книгата му се влюбва в Аляска, която крие необикновена тайна. Стилът на писане на Джон Грийн обаче не се харесва на консервативните родителски организации. Те се преборват книгата да бъде забранена в много американски училища. Наречена е „безвкусна и порнографска“.

zakaz

„Омразата, която сееш“

Това пък е дебютът на Анджи Томас от 2017 г. В центъра на сюжета е полицейската бруталност и расовата дискриминация. Приятелят на 16-годишната Стар е убит при протести, а самата тя подложена на натиск да замълчи. Книгата става бестселър и печели няколко награди в раздел за млади читатели. Вулгаризмите, които използва Анджи Томас, а също насилието по страниците, както и противоречивите настроения по отношение на полицията, карат някои библиотеки в САЩ да извадят от каталозите си „Омразата, която сееш“.

„Да убиеш присмехулник“

Прибавяме в тази кратка селекция на забранявани книги и превърналия се вече в класика роман на Харпър Ли. Сюжетът в книгата ни пренася в американския юг, като на преден план по страниците са теми като смъртта, сексуалното насилие или расовата дискриминация. Книгата излиза преди 64 години и печели „Пулицър, а днес често е споменавана сред най-добрите творби на американската литература изобщо. Историята и персонажите донякъде приповтарят преживяното от самата Харпър Ли. След излизането обаче става обект на обществено обсъждане, като се смята, че романът ще окаже лошо въздействие върху учениците. В дълги периоди той е отсъствал от много училищни библиотеки в САЩ.

Забранени книги подбра Краси Проданов
Снимка от Tom Hermans за Unsplash

Прочетете още

249123

„Опасни сънища“ – мръсна приказка за Пепеляшка

Романтиката още е на мода Сара Маклейн ни предлага нова завладяваща история – с Грейс …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...