Жилището на поетесата сега е място за срещи и литература
Завещанието на нашата поетеса казва, че жилището ѝ трябва да се превърне в музей и място за среща на творци. Донякъде това е изпълнено, тъй като в него много години е редакцията на сп. „Пламък“, но пълното преобразяване на апартамента настъпи едва сега – точно 41 години след смъртта ѝ.
Ремонтиран и изпълнен с духа на голямата Дора Габе, домът предлага среща с нейното творчество, но не само… Тук са много от ръкописите и първите издания на нейни творби. Заедно с това присъстват и предмети от бита на Дора Габе. Истинска реликва е бюрото на съпруга ѝ Боян Пенев. Като знак на почит пък сноп класове от родния Дъбовик в Добруджа, напомня за произхода на поетесата.
Изглежда, че мечтата на Дора Габе – или Изидора Пейсах, както е рожденото ѝ име, не просто ще се изпълни, ами и ще надмине очакванията на създателката на толкова много творби за деца. Няколко училища вече са заявили желание да проведат открити уроци в дома-музей.
На откриването пък прозвуча и музика, изпълнена от хорова капела „Светоглас“. Думи за Дора Габе произнесоха председателят на СБП Боян Ангелов или например Елка Няголова, познавала Дора Габе лично. „Имах невероятното щастие от съвсем малка да бъда в светлината на нейната ласка – емоционално се обърна към останалите гости тя. – Всяка седмица гостувах тук, слушах и попивах със сърцето си нейните разкази за хора и събития.“
Дора Габе дебютира още през 1921 г. Сред знаковите ѝ книги е „Малкият добруджанец“. Пише много стихотворения и разкази за деца. Превежда от пет езика – на български благодарение на нея зазвучават автори като Адам Мицкевич, Карел Чапек, Янис Рицос още много други. В своя дом на софийския бул. „Васил Левски“ 60 живее от 1957-а до последните си дни в началото на 1983 г.